Czy w mieszkaniu będzie czajnik?

Odpowiedź na to pytanie najbardziej interesowała pana Marka, który dostał szansę zamieszkania w lokalu prowadzonym przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Pan Marek jest bezdomny od ponad 20 lat. Wdrażana w Dziele metoda Najpierw Mieszkanie pozwala osobom długotrwale bezdomnym, jak pan Marek i inni, zawalczyć o powrót do normalnego życia.

Na pierwszy rzut oka kontrowersyjna, w praktyce bardzo skuteczna… O czym mowa? O metodzie Najpierw Mieszkanie, realizowanej w Dziele od 2020 roku. Zakłada ona, że posiadanie mieszkania jest niezbywalnym prawem człowieka. Proces pomocowy został w tej metodzie odwrócony. Mieszkanie jest punktem początkowym procesu wsparcia, a nie jego celem końcowym.

Wyjść „poza system”

Zgodnie z obecnie panującym systemem pomocy osoby bezdomne muszą uwodnić, że potrafią żyć samodzielnie, zanim dostaną swoją szansę. Przechodzą przez poszczególne etapy (noclegownie, schroniska, terapie), aby zyskać nadzieję na mieszkanie. I mimo że z pozoru te „schody” wydają się łatwe do pokonania, a sekwencja zaplanowanych działań spójna i logiczna, to dla wielu osób bezdomnych jest to swoisty Mount Everest – nie do zdobycia.

Właśnie dlatego od 2020 roku w Dziele wdrażana jest metoda Najpierw Mieszkanie. Stanowi ona uzupełnienie dotychczasowych form Dziełowego wsparcia mieszkaniowego. Obecnie Dzieło prowadzi 13 mieszkań dla osób bezdomnych – 7 wspieranych, 3 chronione i 3 prowadzone metodą Najpierw Mieszkanie. W lokalach Dzieła łącznie przebywają 33 osoby w kryzysie bezdomności.

Marzenie? Mieć swój kubek, czajnik i móc napić się kawy u siebie

Obecnie w Dziełowym programie Najpierw Mieszkanie biorą udział panowie z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem bezdomności. – Pamiętam jak jeden z nich przed wprowadzeniem do mieszkania, zapytał mnie czy w lokalu będzie czajnik. Jego marzeniem było to, by napić się kawy w domu. Mieszkając przez lata w opuszczonym wagonie, nie miał takiej możliwości. Marzył, by mieć swój kubek, czajnik i móc napić się kawy u siebie. – mówi Magda, pracownik socjalny Dzieła. W momencie wprowadzania się do mieszkania osoby bezdomne często nie pamiętają prostych czynności jak gotowanie, pranie czy dbałość o porządek. Pracownicy socjalni Dzieła towarzyszom mieszkańcom w codzienności. Swoją pracę opierają na tworzeniu relacji i budowaniu zaufania.

---------------------------------------

METODA NAJPIERW MIESZKANIE (HOUSING FIRST) to forma pomocy osobom bezdomnym opracowana przez dr. Sama Tsemberisa i wdrażana przez organizację Pathways to Housing
w Nowym Jorku od 1992 roku. Obecnie z dużym powodzeniem i skutecznością jest stosowana w USA, Kanadzie, Australii i wielu krajach europejskich. Metoda ta w znacznym stopniu wpływa na spadek liczby osób bezdomnych w tych krajach.

źródło: Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama