Dziś premiera filmu dokumentalnego o nieznanych dotąd okolicznościach śmierci ks. Franciszka Blachnickiego

Premiera filmu dokumentalnego Anity Gargas „Operacja Baxis”, opowiadającego o śmierci twórcy ruchu Światło-Życie księdza Franciszka Blachnickiego, odbędzie się 1 grudnia o 21.30 w TVP1.

„Anita Gargas wraz z zespołem podąża tropem gry operacyjnej komunistycznych służb specjalnych PRL, mającej na celu sparaliżowanie działalności jednego z najważniejszych polskich księży ostatnich dekad” – czytamy w opisie filmu.

Śmierć ks. Franciszka Blachnickiego w dniu 27 lutego 1987 r. nastąpiła na skutek zabójstwa poprzez podanie ofierze śmiertelnych substancji toksycznych – taką informację przekazał w marcu tego roku Instytut Pamięci Narodowej.

W sprawie śmierci twórcy Oazy nadal jednak nie wszystko zostało wyjaśnione. Film Anity Gargas opowiada m.in. o kulisach działalności Jolanty i Andrzeja Gontarczyków, agentów SB, działających w gronie najbliższych współpracowników ks. Blachnickiego.

Ekipa twórców filmu dotarła do nowych dokumentów oraz zarejestrowała relacje świadków, wypowiedzi historyków, prokuratorów i ekspertów ds. służb specjalnych. Podczas spotkania w IPN Anita Gargas podkreślała, że choć sprawa śmierci ks. Blachnickiego była badana, to każda rozmowa, każda relacja, którą udało się nagrać, otwierała nowe wątki do zbadania.

„To jest film nie tylko o księdzu Franciszku Blachnickim i kulisach jego śmierci, ale także o destrukcyjnych mechanizmach, które są wykorzystywane do dziś” – zauważa Anita Gargas.

Emisję filmu zaplanowano na zaplanowano na 1 grudnia o 21.30 w TVP1.

Źródła: polskieradio24.pl, IPNtvPL

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama