Grill na balkonie? Straż pożarna ostrzega: to złe miejsce

Przed weekendem majowym, który jest umownym początkiem sezonu grillowego, strażacy przypominają i ostrzegają, że pieczenie kiełbasek na balkonach może być bardzo niebezpieczne.

„Przepisy pożarowe nie zawierają zapisu dotyczącego jednoznacznego zakazu używania grilla na balkonach i tarasach budynków. Pamiętajmy jednak, że rozpalanie grilla w takich miejscach stwarza realne zagrożenie pożarowe zarówno w bezpośrednim otoczeniu jak i lokalach sąsiednich” – powiedział bryg. Marcin Betleja, rzecznik podkarpackiej straży pożarnej.

Jak dodał, „przepisy prawa miejscowego, określone na przykład przez zarządców wspólnot mieszkaniowych, mogą zakazywać grillowania na balkonach i tarasach, z uwagi na uciążliwość dla sąsiadów”.

Strażak przypomniał, że wszystkie urządzenia: elektryczne, gazowe, czy grille z paleniskiem, należy eksploatować zgodnie z instrukcją producenta. „Pozostawienie tego typu urządzenia bez dozoru lub wykorzystanie w niewłaściwy sposób może spowodować pożar” – podkreślił rzecznik.

Przestrzegł przed rozpalaniem grilla na balkonie lub tarasie. „Może to doprowadzić do pożaru i zagrożenia dla zdrowia, życia lub mienia” – dodał bryg. Marcin Betleja. Przypomniał też, że „spowodowanie pożaru zagrażającego zdrowiu czy życiu wielu osób lub mienia wielkich rozmiarów, grozi więzienie od roku do 10 lat”. (PAP)

autorka: Agnieszka Lipska

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama