Marlena Maląg: nie będzie 800 plus od 1 czerwca

Rząd nie przychyli się do propozycji Donalda Tuska i nie przyspieszy wprowadzenia świadczenia 800 plus już od 1 czerwca – podkreśliła we wtorek w RMF FM minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Mamy w planie budżetowym, że będzie to od 1 stycznia – dodała.

W niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że świadczenie 500 plus od nowego roku zostanie zastąpione nową stawką – 800 plus. W odpowiedzi na to lider PO Donald Tusk zaproponował, by wprowadzić tę zmianę już 1 czerwca tego roku, na Dzień Dziecka.

„Kuglarstwo Donalda Tuska już wszyscy znamy. Miał swoje pięć minut, rządził osiem lat krajem, jakoś polskie rodziny nie mogły tego odczuć pozytywnie, a raczej sytuacja się pogarszała” – powiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Podkreśliła, że nie wierzy Donaldowi Tuskowi. „Wszystkie obietnice, które składa, zawsze odnoszą się do Prawa i Sprawiedliwości, nic sam nie zainicjuje. Jedyny program wyborczy, który prezentuje, to dorwać się do władzy i przywrócić to, co było przed rokiem 2015” – stwierdziła szefowa MRiPS.

Pytana o to dlaczego 800 plus ma obowiązywać od nowego roku, a nie wcześniej odpowiedziała: „nasza polityka jest przemyślana, konsekwentna i ten plan realizacji od 1 stycznia jest najbardziej optymalny”. „Od 1 stycznia dlatego, że tak mamy zaplanowane w planie budżetowym” – dodała Maląg.

Odnosząc się do danych wskazujących, że w Polsce rodzi się co roku mniej dzieci minister Maląg powiedziała, że gdyby nie program 500 plus, urodzeń byłoby jeszcze mniej. „Nie ma takiej możliwości, żeby urodziło się więcej dzieci, skoro w czasie transformacji, w latach 90., kiedy szalała inflacja, kiedy szalało bezrobocie, nie zadbano o to, aby inwestować w rodzinę, aby wspierać w rodziny. Nie mamy fali odbudowy, tej odskoczni kolejnego wyżu demograficznego. My naprawiamy tę sytuację” – skomentowała minister.

Z danych GUS wynika, że w 2022 r. zanotowano najmniej urodzeń w okresie powojennym, a liczba ludności zmniejszyła się o 141 tys. w porównaniu do poprzedniego roku.

Autorka: Delfina Al Shehabi

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama