Minister Gliński: prowadzimy ok. 150 procesów restytucyjnych dotyczących dzieł sztuki

Prowadzimy ok. 150 procesów restytucyjnych dotyczących wielu dzieł sztuki w kilkunastu krajach. Chodzi głównie o obiekty utracone podczas II wojny światowej - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w niedzielę w TVP Kraków.

Jak zwrócił uwagę, Polska utraciła też cenne obiekty m.in. podczas potopu szwedzkiego, w czasach PRL – kiedy wypożyczano eksponaty komunistycznym instytucjom poza granicami kraju. W przeszłości dochodziło również do kradzieży zorganizowanych przez szajki, ale i zdarzały się, choć bardzo rzadko, kradzieże dokonane przez samych pracowników instytucji kultury, np. dawny dyrektor muzeum w Bydgoszczy miał u siebie kolekcję należącą do muzeum. "Podczas II wojny światowej Polska utraciła co najmniej pół miliona ruchomych dzieł sztuki" – zauważył minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Dotychczas Polska odzyskała ponad 600 utraconych obiektów z całego świata. Zasoby kultury są także wzmacniane poprzez zakupy – w latach 2016-2022 MKiDN wydało 115 mln zł na zakupy dzieł sztuki.

Gliński pytany o pomoc Ukrainie w obszarze kultury podkreślił, że MKiDN ma specjalne centrum zajmujące się tym. Jak mówił, instytucje ukraińskie decydują się na przewożenie najcenniejszych dzieł do Polski, by je tu konserwować i przechowywać. Wśród takich muzealiów są np. obrazy Malczewskiego. Na Wawelu opiekę znalazły m.in. rzeźby Johanna Pinsela, prezentowane tu na wystawie.

Nowy transport dzieł sztuki do Polski przyjechał z Narodowego Muzeum Sztuki w Kijowie. "To najlepsza kolekcja dzieł sztuki na Ukrainie" – powiedział szef resortu kultury.(PAP)

bko/ aszw/

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama