Zbliża się Boże Ciało. Jak będą wyglądały obchody w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej?

Centralna procesja Bożego Ciała w archidiecezji warszawskiej 9 czerwca przejdzie z bazyliki archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. Natomiast w diecezji warszawsko-praskiej z katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika do konkatedry na Kamionku.

W Kościele katolickim obchody uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie nazywane w Polsce Bożym Ciałem, odbędą się 9 czerwca.

W archidiecezji warszawskiej msza św. z udziałem kard. Kazimierza Nycza zostanie odprawiona o godz. 10.00 w archikatedrze warszawskiej pw. św. Jana Chrzciciela.

Bezpośrednio po Eucharystii z bazyliki wyruszy orszak procesyjny z Najświętszym Sakramentem. Przejdzie on ul. Świętojańską, placem Zamkowym i placem Bernardyńskim do pierwszego ołtarza usytułowanego przy kościele akademickim pw. Świętej Anny na pl. Bernardyńskim. Następnie wierni przejdą do drugiego ołtarza przy kościele seminaryjnym. Trzeci ołtarz będzie przy pomniku bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego obok kościoła sióstr wizytek, zaś czwarty – zgodnie z tradycją – na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie kazanie wygłosi metropolita warszawski.

Natomiast centralna procesja Bożego Ciała w diecezji warszawsko-praskiej rozpocznie się o godz. 10.00 uroczystą mszą św. w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Zakończy się w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku, dla której jest to święto patronalne. Liturgii będzie przewodniczył biskup Romuald Kamiński.

Procesja eucharystyczna przejdzie ulicami: Sierakowskiego, Okrzei, Jagiellońską, Marcinkowskiego, Targową, Zamoyskiego i Grochowską.

Pierwszy ołtarz przygotowują siostry loretanki, drugi strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 5, trzeci parafia św. Wincentego Pallotiego, a czwarty – parafia konkatedralna Bożego Ciała.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnią chór katedralny Musica Sacra oraz chór konkatedralny Kamionek.

Procesje Bożego Ciała zwieńczy hymn „Te Deum” i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Papież Urban IV bullą „Transiturus de hoc mundo” z 11 sierpnia 1264 r. ustanowił święto Najświętszego Ciała naszego Pana Jezusa Chrystusa dla Kościoła lokalnego, następny papież Jan XXII rozpropagował je w całym Kościele. Liturgicznym opracowaniem święta zajęli się dominikanie, przy znaczącym udziale św. Tomasza z Akwinu.

W 1389 r. papież Urban VI bullą „Transiturus” zaliczył tę uroczystość do głównych świąt Kościoła katolickiego.

Jest to święto ruchome, w Polsce przypada w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej.

Nazwa „monstrancja”, w której wystawia się na widok publiczny ciało Pańskie, pochodzi od łac. słowa „monstro, monstrare” – pokazywać.

Na początku XIV w. procesja pojawiła się w Polsce i bardzo szybko nabrała dużego znaczenia w naszej rodzimej religijności.

Od początku na trasie procesji budowano cztery ołtarze symbolizujące cztery Ewangelie i cztery strony świata, na które są one głoszone. Przy każdym odczytywany jest fragment Ewangelii – przy pierwszym wg św. Mateusza o ostatniej wieczerzy, czyli nawiązujący do ustanowienia Eucharystii; przy drugim – fragment Ewangelii wg św. Marka, dotyczący rozmnożenia chleba; przy trzecim – wg św. Łukasza, który opowiada o zaproszonych na ucztę; przy czwartym zaś – wg św. Jana, mówiący o sakramencie zjednoczenia.

W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy. Katolicy zobowiązani są do uczestnictwa w tym dniu w mszy świętej.

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama