Premier: zwolnienie z opłat kierowców na pierwszych odcinkach autostrad to będzie koszt około 200 mln zł dla budżetu

Zwolnienie z opłat kierowców na pierwszych odcinkach autostrad to będzie koszt około 200 mln złotych dla budżetu państwa – podkreślił w sobotę w Skalbmierzu (woj. świętokrzyskie), premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że kolejne odcinki to następne kilkaset milionów złotych.

W sobotę premier Morawiecki odwiedził Klub Senior Plus w Skalbmierzu w woj. świętokrzyskim. Na konferencji prasowej był pytany o darmowe autostrady, ile będzie to kosztowało budżet państwa, co z prywatnymi odcinkami autostrad oraz czy nie jest to kolejny powód do sporu z Komisją Europejską w kontekście zapisów w kamieniach milowych odnośnie promowania transportu kolejowego.

„Promujemy i bezpieczny ruch na drogach i promujemy kolej. Najlepszym dowodem na to jest nasz Krajowy Program Kolejowy, rozwijanie kolei” – powiedział szef rządu.

Zaznaczył, że to ponad 76 mld zł inwestowanych w polską kolej. „Już odtworzyliśmy ponad 200 kilometrów zwiniętych przez naszych poprzedników linii kolejowych” – stwierdził.

Dodał, że rząd zdaje sobie sprawę jak ważna jest kolej. „Odtwarzamy kolej i to jest kwintesencja naszego programu infrastrukturalnego. Drogi, tanie drogi, dobre drogi powiatowe, gminne to też negatyw i pozytyw, to co było kiedyś i to co jest dzisiaj” – mówił premier.

Podkreślił, że jeśli chodzi o autostrady to od 1 lipca te, którymi zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a chodzi o dwa odcinki, mają być zwolnione z opłat całkowicie.

Wskazał też, że negocjacje z koncesjonariuszami będą trudniejsze i zostaną przeprowadzone w ciągu najbliższych sześciu do dwunastu miesięcy. „Częściowa prywatyzacja autostrad poprzez de facto przekazanie ogromnych środków na rzecz koncesjonariuszy w czasach naszych poprzedników i nasza polityka, czyli drogi dostępne dla wszystkich, najlepiej bezpłatnie, to jest ta różnica” – mówił premier. „Pracujemy nad tym, wymaga to negocjacji. Zleciłem ministrowi infrastruktury pilne prace przy tym temacie” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Podkreślił również, że zwolnienie z opłat kierowców na pierwszych odcinkach autostrad to będzie koszt ok. 200 mln zł dla budżetu państwa lub może trochę więcej, a zależeć to będzie od analiz ruchu drogowego.

„Kolejne odcinki to kolejne kilkaset milionów złotych. Gdyby chcieć również zwolnić z opłaty Autostradę Wielkopolską, ten odcinek od Konina do Nowego Tomyśla i Nowy Tomyśl-Świecko to będą kolejne setki milionów złotych. Będziemy negocjowali z koncesjonariuszami” – zapewnił Mateusz Morawiecki.

Zniesienie opłat za przejazd autostradami zarządzanymi przez GDDKiA zakłada projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, który w piątek trafił do Sejmu. Projekt został przyjęty przez Radę Ministrów w środę.

autorzy: Aleksandra Kuźniar, Wiktor Dziarmaga

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama