Prezydent: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” służąc wartościom estetycznym, pielęgnuje ideały patriotyczne

Dziękuję za to, że służąc wartościom estetycznym, zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny pielęgnuje zarazem ideały patriotyczne – napisał w liście z okazji 70-lecia zespołu prezydent Andrzej Duda.

„Pierwsza myśl o Zespole była dzieckiem pachnących wieczorów, kiedy wraz z pasterzami siadywałem na pniach wokół ogniska, a ojciec snuł rozmaite opowieści o skarbach w Girowej i Ochodzitej, o śpiących rycerzach w Czantorii o czarnej księżnie i latających smokach(...). Bawiłem się myślami co by to było gdyby tak pomnożyć te głosy. Gdyby tak ustawić 10, 20, 50, 100 dziewcząt i chłopców, oświetlić stu ogniami i w 100 głosów zaśpiewać” – fragmentem książki „W pogoni za wiosną” założyciela zespołu Stanisława Hadyny rozpoczęła się jubileuszowa gala z okazji 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Uroczystość odbyła się w poniedziałek w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Podczas uroczystości dyrektor zespołu Zbigniew Cierniak został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a sam zespół został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Minister prezydencki Andrzej Dera przeczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy, w którym podziękował on „za 70 lat wzruszeń i narodowej dumy, którymi napawają ludzi występy zespołu”. „To dzięki państwa wspólnym i indywidualnym wysiłkom zawsze, kiedy «Śląsk» wychodzi na scenę, polskie serca biją mocniej”.

Zwrócił uwagę, że „misja i artystyczna odwaga dyrektora zespołu otwierają przed «Śląskiem» nowe możliwości, prowadząc do sukcesów w nowych dla zespołu ludowego obszarach”. Przypomniał, że „jednym z takich osiągnieć jest zdobycie tegorocznej nagrody muzycznej Fryderyk za projekt artystyczny «Pieśni Współczesne», zrealizowany wspólnie z katowickim raperem Miuoshem”. Podziękował zespołowi „za udział w świętowaniu 100-lecia odzyskania niepodległości”, a zwłaszcza, jak napisał, „za artystyczny hołd dla bohaterów Górnego Śląska”. „Dziękuję za to, że służąc wartościom estetycznym, zespół pielęgnuje zarazem ideały patriotyczne” – napisał.

Minister Gliński w liście odczytanym przez wiceminister kultury Wandę Zwinogrodzką przypomniał, że „historia Zespołu Pieśni i Tańca «Śląsk» im. Stanisława Hadyny sięga 1953 roku, kiedy to jego patron, ceniony kompozytor, wraz z uznaną choreografką Elwirą Kamińską stworzyli zespół, który ukazuje bogactwo kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju”. Zwrócił uwagę, że „układane wówczas choreografie stały się wzorem w dziedzinie inscenizowanej stylizacji tańca, wywodzącego się z obrzędów i obyczajów regionu”.

Napisał, że „obecnie Zespół Pieśni i Tańca «Śląsk» jest instytucją cieszącą się renomą na całym świecie, czego dowodem są liczne nagrody i dyplomy honorowe”. „Repertuar tworzą wybitni artyści chóru, baletu i orkiestry oraz najlepsi eksperci w obszarze kultury” – dodał.

Wicepremier podkreślił, że „zespół jest prawdziwym ambasadorem polskiej kultury za granicą”. „Należy przy tym do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających w swojej działalności do skarbnicy narodowych tańców, piosenek i przyśpiewek. Instytucja swoją ofertę kieruje do wielopokoleniowej publiczności, przyczyniając się do kultywowania pamięci Ziem Śląskich i Walk Niepodległościowych. Podkreślając znaczenie oraz rolę tradycji w budowaniu kapitału społeczno-kulturowego, wzmacnia więzi międzypokoleniowe” – zaznaczył.

Zdaniem Glińskiego „jubileusz to także okazja do przypomnienia, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego szczególnie doceniło znaczenie zespołu oraz jego rolę w popularyzacji rodzimej kultury”. Jak powiedział, „dowodem jest podjęta w 2017 roku decyzja o jego współprowadzeniu, co pozwoliło rozwinąć działalność i dało możliwość pełnego wykorzystania potencjału artystycznego”. „Dzięki finansowemu wsparciu z budżetu państwa możliwe stało się nie tylko rozszerzenie oferty programowej, w tym także edukacyjnej oraz promocyjnej, ale również modernizacja infrastruktury i poprawa warunków codziennej pracy” – przypomniał.

Podziękował całemu Zespołowi „Śląsk” za pielęgnowanie wspaniałego dziedzictwa tej instytucji i życzył by kolejny rozdział historii obfitował w nowe ambitne wyzwania i sukcesy artystyczne.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” powstał 1 lipca 1953 r. w Koszęcinie. Liczący ponad tysiąc osób skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Artyści z Koszęcina odwiedzili dotychczas 44 kraje na pięciu kontynentach, dając ponad 8 tysięcy koncertów dla ponad 26 milionów widzów. (PAP)

Autor: Olga Łozińska

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama