Projekt noweli ustawy o pomocy społecznej: ułatwienie dla tzw. mieszkań chronionych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma ułatwić gminom i powiatom prowadzenie mieszkań chronionych, które przeznaczone są w szczególności dla osób z niepełnosprawnościami - poinformowała we wtorek w komunikacie po posiedzeniu rządu KPRM.

 

Nowe przepisy doprecyzowują też kwestie świadczenia usług sąsiedzkich, jako formy usług opiekuńczych.

W projekcie noweli ustawy wprowadzone zostaną nowe usługi w pomocy społecznej, tj. usługi opiekuńcze świadczone w formie usługi sąsiedzkiej. "Wsparcie skierowane będzie głównie dla osób starszych, które potrzebują np. pomocy przy zrobieniu zakupów czy sprzątaniu mieszkania, a jeszcze nie wymagają pomocy w formie usług opiekuńczych, które świadczą profesjonalne opiekunki" - wyjaśniono.

Domy pomocy społecznej będą mogły świadczyć usługi opieki krótkoterminowej (w formie całodobowej lub dziennej) dla osób, które w nich nie zamieszkują. Rozwiązanie to ma odciążyć członków rodzin lub opiekunów osób zależnych, poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa.

Projekt zastępuje "mieszkania chronione" "mieszkaniami treningowymi i wspomaganymi”. Jak wskazano, zmiana dotyczy sposobu realizacji usług w nowych typach mieszkań i ma na celu jeszcze większe spersonalizowanie usług, które oferowane są w ramach tej formy wsparcia.

Kierownicy lub dyrektorzy domów pomocy społecznej oraz podmioty prowadzące placówki, które zapewniają całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, będą musiały prowadzić rejestr zgłoszeń o zdarzeniach nadzwyczajnych. Chodzi o zdarzenia dotyczące mieszkańców domu lub osób przebywających w placówce, które związane są z zagrożeniem ich życia lub zdrowia. Dotyczy to także podejmowania przez placówki działań następczych oraz przekazywania informacji właściwym organom.

Według zapisów projektu, osoby, które odbywają karę pozbawienia wolności (w tym w systemie dozoru elektronicznego) oraz osoby tymczasowo aresztowane, będą mogły korzystać ze świadczenia pomocy społecznej, jakim jest praca socjalna. Rozwiązanie to będzie dotyczyło ostatniego okresu pobytu w zakładzie.

Uregulowana zostanie również kwestia zgłaszania przypadków napaści na pracowników socjalnych. Dane gromadzone obecnie w rejestrach nie odzwierciedlają bowiem pełnego obrazu zdarzeń.

Pracownik socjalny, który jest zatrudniony w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej i został pokrzywdzony przestępstwem, polegającym na naruszeniu nietykalności, czynnej napaści i znieważeniu funkcjonariusza publicznego – w związku z wykonywaniem czynności służbowych – będzie miał przyznaną bezpłatną ochronę prawną w postępowaniu karnym.

Nowe przepisy mają wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po 2 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama