Rekolekcje dla młodzieży ze scenami przemocy. Kuria w Toruniu przeprasza

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zapowiada złożenie zawiadomienia do prokuratury ws. rekolekcji dla młodzieży w jednym z toruńskich kościołów. Chodzi o prezentowanie uczniom scen przemocy – w tym przemocy seksualnej. Kuria zapowiada przeprosiny.

„Sceny przypominające brutalne filmy BDSM oglądały dzieci i młodzież w kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu. Jak udało nam się ustalić, organizatorem rekolekcji zawierających perwersyjne sceny był Wydział Katechetyczny Diecezji Toruńskiej. Na nagraniach widać mężczyznę rozbierającego młodą dziewczynę zdejmując jej spodnie, który następnie zakłada na szyję młodej dziewczyny obrożę, a potem ciągnie ją przez kościół na smyczy i nazywa szmatą” – napisano na profilu Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Organizacja wskazuje, że w obliczu takich scen podczas rekolekcji w kościele przygotuje zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. „Polski kodeks karny zakazuje pokazywania dzieciom scen z użyciem przemocy, zwłaszcza nacechowanych elementami przemocy seksualnej” – wskazano w oświadczeniu OMZRiK.

Ośrodek informuje dodatkowo, że na kolejnych ujęciach filmów, które dostał, widać „jak mężczyzna kładzie dziewczynę na kościelnej posadzce, kopie ja i uderza, krzycząc przy tym na nią i poniżając”. „Na nagraniach, które otrzymaliśmy widać, że część dzieci wychodzi z kościoła, inne są wyraźnie poruszone tym, co zobaczyły” – czytamy w oświadczeniu.

Ksiądz Mariusz Piotr Wojnowski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Toruńskiej, powiedział w rozmowie z PAP, że kuria wystosuje przeprosiny w związku z tym, co wydarzyło się w kościele. „Organizujemy po raz pierwszy w Toruniu takie wspólne rekolekcje dla toruńskich szkół ponadpodstawowych i zaprosiliśmy grupę spoza diecezji ze Szkoły Nowej Ewangelizacji. Pierwszym dzień rekolekcji miał dotyczyć grzechu, brudu, niebezpiecznych sytuacji, które mogą spotkać młodzież. Podczas jednej ze scenek padły niewłaściwe słowa, a także były zachowania, które mogły urazić wiele osób” – podkreślił ks. Wojnowski.

Powiedział także, że już zostali zmienieni prowadzący rekolekcji i w kolejnych dniach będą to katecheci – księża z Torunia. „Jako kuria wyrażamy smutek i przepraszamy za to, co się stało. Będzie też specjalne oświadczenie na stronie kurii. Rozumiem oburzenie – szczególnie rodziców, bo ta scena nie była właściwa, ale nie chciałbym przekreślać całości przesłania tego dnia rekolekcji, bo to był jeden element. Młodzież, gdy głoszone były w kościele np. świadectwa, była bardzo poruszona i zadowolona z uczestnictwa w rekolekcjach. To jedno wydarzenie rzuca jednak na te rekolekcje pewien cień” – dodał duchowny.

W sprawie nie będzie interwencji kuratora oświaty. „Nie widzimy powodów do reakcji w tej sprawie. Filmy, które zamieszczane są w internecie, są wyrwanymi z kontekstu elementami przedstawienia, będącego jednym z elementów rekolekcji. My nie jesteśmy ich organizatorem, a gdybyśmy mieli reagować niejako prewencyjnie, to musielibyśmy zakazać młodzieży wychodzenia do teatrów w Toruniu czy Bydgoszczy, gdzie w czasie spektakli prezentowane są często znacznie mocniejsze sceny. Z relacji osób uczestniczących w rekolekcjach wiem, że nie zwróciły nawet szczególnej uwagi na ten moment przedstawienia, bo była to po prostu scena uwikłania kobiety, scena metaforyczna, pokazująca zło świata” – powiedziała PAP kujawsko-pomorska wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz.

O sprawie jako pierwszy poinformował portal Tylko Toruń.

autor: Tomasz Więcławski

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao