Rzecznik IMGW: weekend wiosenny, ale od poniedziałku wraca zima

Weekend powinien być wiosenny, ciepły, burzowy, ale w poniedziałek nastąpi powrót zimy, a wtorek będzie prawdopodobnie najzimniejszym dniem tej wiosny – powiedział PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Według synoptyków w weekend mogą występować burze niemal na terenie całego kraju, ale szczególnie na północy. Nie będzie jednak już tak ciepło jak w piątek, ponieważ na krańcach wschodnich termometry wskażą do 14-15 st. C., nad morzem ok. 9-10 st. C., na pozostałej części kraju ok. 11-12 st. C. W niedzielę ma być jeszcze chłodniej, w centrum do ok. 10 st. C., na północy 6-8 st. C., na południu 12-13 st.

„Ten weekend będzie raczej chłodniejszy, ale można powiedzieć, że wiosenny” – ocenił rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Jak podkreślił, niebo będzie raczej pochmurne, a jeśli wystąpią burze, to w czasie ich przechodzenia spodziewać się można intensywniejszego deszczu i porywów wiatru. Prognozy nie wskazują na przymrozki w nocy.

Po weekendzie ma powrócić zima. W poniedziałek śnieg może sypać w całym kraju. „Z poniedziałku na wtorek mogą wystąpić oblodzenia” – ostrzegł rzecznik IMGW. Niewykluczone, że już w nocy z niedzieli na poniedziałek przy gruncie wystąpią minusowe temperatury.

Nad Polskę napłynie powietrze polarne. Wiatr będzie potęgował odczucie zimna. Na północy wystąpi maksymalnie 1-2 st. C, w centrum 5-6 st., na południowym wschodzie maksymalnie 8-9 st. Przyrost pokrywy śnieżnej na nizinach może wynieść 3-4 cm, a w górach więcej niż 5 cm.

W nocy z poniedziałku na wtorek w nocy należy się spodziewać mrozu na terenie całego kraju, na Suwalszczyźnie do minus 4 st., a pozostałych częściach kraju minus 2, minus 3 st. C., na terenach podgórskich jeszcze więcej.

We wtorek śnieg ma sypać cały czas. Wiatr będzie potęgował odczucie arktycznego powietrza.

Środa wciąż ma być chłodna, chociaż na krańce południowo-zachodnie zacznie nadciągać ciepłe powietrze. Czwartek powinien być cieplejszy. (PAP)

autor: Beata Kołodziej

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama