Sercem Kościoła synodalnego może być tylko osobista relacja z Bogiem

Sercem Kościoła synodalnego może być tylko osobista relacja z Bogiem. Tylko wtedy, gdy mamy osobiste doświadczenie Boga Ojca, możemy być dla siebie nawzajem braćmi i siostrami w Chrystusie, wychodząc do świata z Ewangelią i ukazując bogactwo wiary – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego, w wigilię uroczystości NMP Królowej Polski.

Przewodniczący Episkopatu zwrócił uwagę, że matczyna opieka Maryi jest nam szczególnie potrzebna w czasie synodu o synodalności. „Żyjemy bowiem pod silnym naciskiem kultury tymczasowości. Wszystko jest tylko na jakiś czas: małżeństwo, życie zakonne, kapłaństwo. To rodzi  poczucie niepewności jutra, buduje nieufność do drugiego człowieka” – stwierdził.

Abp Gądecki zaznaczył, że „od wielu miesięcy wsłuchujemy się w zaproszenie Papieża Franciszka i w siebie nawzajem i wydaje się, że udało się nam zebrać w Pradze to wszystko, co ludzi boli, czego pragną od Kościoła i co chcą w nim zmienić. Okazało się jednak, że często brakuje w tym wszystkim sensus fidei, czyli zmysłu wiary. Że katolicy nie znają nauczania Kościoła”.

Przewodniczący KEP zwrócił uwagę, że być Kościołem misyjnym to „dostrzegać egzystencjalne rany ludzi, ludzkości i stworzenia Bożego oraz działać na rzecz ich rozwiązywania”. Dodał, że „Kościół synodalny – z pomocą Maryi – może nam pomóc uzdrowić i zaleczyć te rany. Może pomóc nam pojednać się z samym sobą, z bliźnimi, ze stworzeniem i z Bogiem”.

Pełny tekst Apelu

BP KEP

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama