Synoptyk IMGW: od poniedziałku wraca zima

Za sprawą niżu z centrum nad Bałtykiem, do Polski napływa chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. Jak powiedziała PAP Grażyna Dąbrowska z Centralnego Biura Prognoz IMGW, w wielu miejscach kraju wystąpi deszcz ze śniegiem i śnieg. W nocy temperatura w całej Polsce spadnie poniżej zera.

Jak przekazała Grażyna Dąbrowska z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, zachodnia część Europy jest pod wpływem wyżu, a wschodnia niżu. Polska znajduje się na skraju niżu, a do kraju napływa chłodne powietrze pochodzenia arktycznego.

„W całym kraju będzie pochmurno. Na południowym wschodzie intensywne opady deszczu będą przechodziły w deszcz ze śniegiem, a w górach w śnieg. Na pozostałym obszarze kraju prognozujemy opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Na Pomorzu może spaść do 5 cm śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na Pomorzu Wschodnim, około 5 w centrum, do 7 stopni na południowym wschodzie. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, w całym kraju porywisty. Najsilniejsze porywy wiatru spodziewane są na południu kraju, gdzie będą dochodziły do 70 km/h. Wysoko w górach prędkość wiatru przekroczy 100-110 km/h. Na Wybrzeżu i miejscami w centrum kraju prognozowane są porywy wiatru do 65 km/h" - powiedziała Grażyna Dąbrowska z IMGW-PIB.

W nocy zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, z opadami deszczu ze śniegiem na krańcach południowo wschodnich, a na pozostałym obszarze śniegu. W całym kraju temperatura będzie ujemna – od minus 1 w rejonie Półwyspu Helskiego, około minus 4 w centrum kraju, do około minus 6 na Pomorzu i w rejonie Kotliny Kłodzkiej. W rejonach podgórskich Karpat prognozowane są spadki do minus 8 stopni. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, porywisty w całym kraju. Największe porywy z prędkościami dochodzącymi do 70 km/h spodziewane są na Pogórzu Karpackim. W samych górach wiatr będzie wiał z prędkością do 100 km/h i do 65 km/h na Wybrzeżu. W związku z opadami i niskimi temperaturami możliwe są oblodzenia dróg i chodników.

autor: Marek Szczepanik

masz/ pat/PAP

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao