Ukraiński rzecznik praw człowieka: wizyta przedstawicieli Watykanu po raz kolejny pokaże, kto jest agresorem, a kto ofiarą

Komisarz ds. praw człowieka Rady Najwyższej (ukraińskiego parlamentu) Dmytro Łubieniec spotkał się ze specjalnym przedstawicielem Stolicy Apostolskiej, kardynałem Matteo Zuppim, który przybył na Ukrainę jako wysłannik papieża Franciszka, w towarzystwie nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, arcybiskupa Visvaldasa Kulbakasa.

Dmytro Łubinec podkreślił: „Przedstawiłem delegacji watykańskiej specjalny raport na temat łamania praw ukraińskich dzieci na terytoriach tymczasowo okupowanych przez Rosję. Zebrano w nim materiały na temat pogwałcenia praw człowieka na Ukrainie w następstwie zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej. Łubiniec dodał: „Każde ukraińskie dziecko, które zostało przymusowo wywiezione za granicę, odczuło konsekwencje wojny na własnej skórze”. Ponadto poseł zaznaczył, że okupanci masowo wywożą ukraińskie dzieci z terytoriów tymczasowo okupowanych przez Rosję i dziś „nie wiemy nic o ich dokładnej liczbie ani o tym, gdzie się znajdują. Udaje nam się jednak sprowadzać dzieci do domu, a każda z tych historii jest jak osobna operacja specjalna” – zauważył rzecznik.

Dmytro Łubinec podkreślił również, że zwrócił uwagę delegacji watykańskiej na kwestię powrotu cywilnych zakładników przetrzymywanych w Federacji Rosyjskiej. „Nie znamy dokładnej liczby. Są to dziesiątki tysięcy obywateli Ukrainy, a wśród nich księża Kościołów greckokatolickiego i rzymskokatolickiego”. Rzecznik wyraził przekonanie, że wizyta przedstawicieli Watykanu na Ukrainie „po raz kolejny pokaże, kto jest agresorem, a kto ofiarą. Ukraina musi wyzwolić całe swoje terytorium, ponieważ jest to jedyny mechanizm ochrony dzieci” – podsumował Łubiniec.

« 1 »

reklama

reklama

reklama