„W tym miejscu nie musimy udawać, tutaj możemy powiedzieć: Boże nie daję rady...”

„Sanktuarium w Gidlach jest miejscem, w którym Matka Boża oręduje za człowiekiem w jego trudnych doświadczeniach” – powiedział kaliski biskup Damian Bryl. W tym roku mija 100 lat od koronacji cudownej figury Matki Bożej Gidelskiej.

„Dzisiaj żyjemy w świecie, który każe nam być silnymi, mocnymi, czasami nawet w wielu sytuacjach musimy udawać, że nie poddajemy się. W tym miejscu nie musimy udawać, tutaj możemy powiedzieć: „Panie Boże nie daję rady sobie z tą chorobą, trudnym doświadczeniem, ale z tą moją bezradnością, bezsilnością przychodzę do Ciebie. Sam nie daję sobie rady, nie potrafię tego zmienić, mądrzy ludzie, lekarze nie potrafią, ale Ty możesz, bo Ty jesteś Panem” – mówił kaznodzieja.

Biskup wskazywał, że warto zadać sobie pytanie, czy ja moim rodzicom, rodzeństwu, krewnym pomagam być bliżej Pana Jezusa, czy ich odciągam od Niego.

„Drodzy rodzice, dziadkowie, wujkowie i ciocie, jeżeli młodzi przychodzą do was i proszą o dobrą radę czy dajecie im dobrą radę zgodną z Ewangelią, czy dając młodym dobrą radę zastanawiacie się nad tym czy te moje słowa są zgodne z Ewangelią, z przykazaniami, Bożym słowem? Często podpowiadamy innym, żeby mieli jakąś korzyść, żeby coś im się ułożyło, ale czy stawiamy sobie pytanie, czy to będzie zgodne z Ewangelią?” – mówił hierarcha.

Zaznaczył, że jest wielu rodziców, którzy bardzo troszczą się o wychowanie religijne swoich dzieci, jednak dorastające dzieci odchodzą od Pana Boga mimo że rodzice bardzo się starali i to jest wielki ból rodziców. „Chciałbym zaprosić, żebyśmy dzisiaj pomodlili się także za tych rodziców, którzy cierpią doświadczając, że ich dzieci odchodzą od Pana Boga. Prośmy Matkę Bożą, żeby im pomogła” – podkreślił kaznodzieja.

Biskup zachęcał wiernych, aby słowo Boże kształtowało ich życie. „Niech to Boże słowo nas prowadzi, kształtuje nasze postępowanie. Niech to Boże słowo będzie słowem pociechy i umocnienia, niech będzie światłem w naszych ciemnościach, ale też niech kształtuje nas, nasze życie i naszą codzienność” – mówił bp Bryl.

Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Gidlach jest związane z cudowną figurką Matki Bożej Gidelskiej. Jej koronacji dokonał 19 sierpnia 1923 r. biskup diecezji kalisko-włocławskiej Stanisław Zdzitowiecki.

Sanktuarium znajduje się pod opieką ojców dominikanów.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama