Wzrost temperatury i brak opadów. Strażacy ostrzegają: wzrośnie zagrożenie pożarowe w lasach

W tym tygodniu w całym kraju IMGW przewiduje wzrost temperatury powietrza oraz brak opadów deszczu co spowoduje wzrost zagrożenia pożarowego w lasach – podkreślił rzecznik Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski. Dodał, że od początku roku w Polsce wybuchło prawie 7,8 tys. pożarów traw i ponad 560 pożarów lasów.

Według danych przekazanych przez PSP od początku roku do 8 maja 2023 roku w Polsce powstało 7 783 pożarów traw, w wyniku których dziewięć osób zostało rannych oraz jedna osoba zginęła. Spaleniu uległo 1 540 ha powierzchni. „W tym samym czasie 2022 roku doszło do 34 117 pożarów traw, niestety aż 87 osób odniosło obrażenia, a 10 osób straciło życie. Spaleniu uległo 13 717 ha powierzchni” – podał bryg. Karol Kierzkowski.

„Do 8 maja 2023 roku strażacy odnotowali 565 pożarów lasów. Nie odnotowano osób rannych ani śmiertelnych. Spaleniu uległo 129 ha powierzchni leśnej. W tym samym czasie 2022 roku odnotowano 2 524 pożarów lasów, w których osiem osób odniosło obrażenia a trzy straciły życie. Spaleniu uległo 1 441 ha powierzchni leśnej” – przekazał.

Rzecznik PSP zauważył, że według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w tym tygodniu w całym kraju przewiduje się wzrost temperatury powietrza oraz brak opadów deszczu co spowoduje wzrost zagrożenia pożarowego w lasach. „Uważajmy, by podczas spacerów nie zaprószyć przypadkowo ognia” – powiedział. Zwrócił też uwagę na to, by uważać paląc papierosy, a nawet parkując pojazdy, bo nagrzane elementy układu wydechowego mogą podpalić trawę.

„Jak tylko pojawia się słońce, nagle zagrożenie pożarowe w lasach wzrasta. Nawet niewielki pożar może spowodować wielkopowierzchniowy pożar lasu” – ostrzegł.

„Pamiętajmy o bezpieczeństwie, a jeżeli wydarzy się coś niebezpiecznego, dzwońmy na numery alarmowe 998 lub 112. Im szybciej otrzymamy informację, tym szybciej przyjedziemy i tym mniejsze będą straty i szkody” – dodał rzecznik PSP.

Wypalanie traw jest niedozwolone, o czym mówi m.in. Ustawa o ochronie przyrody. Zgodnie z regulacją, wypalanie m.in. łąk, pastwisk i nieużytków, podlega karze aresztu albo grzywny.

Przepisy ustawy o lasach zabraniają z kolei rozniecania ognia – poza miejscami do tego wyznaczonymi – w lasach, na terenach śródleśnych i w odległości do 100 m od granicy lasu. Nie można tam również korzystać z otwartego płomienia i wypalać wierzchniej warstwy gleby oraz pozostałości roślinnych. Za wykroczenia tego typu grozi kara aresztu, nagany lub grzywny do 5 tys. zł.

Z kolei według Kodeksu karnego osoba sprowadzająca zdarzenie, „które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”. (PAP)

autor: Bartłomiej Figaj

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama