Zagrożenie wścieklizną w Toruniu po znalezieniu zarażonego nietoperza

Obszar zagrożony wścieklizną wyznaczono w części Torunia po znalezieniu nietoperza zarażonego wścieklizną na posesji przy ul. Bydgoskiej. Część ulic wokół ogniska choroby decyzją Powiatowego Lekarza Weterynarii objęta została zakazami i nakazami.

Nietoperza znaleziono dwa tygodnie temu, ale wyniki badań potwierdzające wściekliznę potwierdzono w środę. Decyzją Powiatowego Lekarza Weterynarii wyznaczono w związku z tym obszar zagrożony wścieklizną. To teren od północy wzdłuż ul. Krasińskiego do skrzyżowania z ul. Konopnickiej; od wschodu: wzdłuż ul. Konopnickiej do skrzyżowania z ul. Bydgoską; od południa: wzdłuż torów tramwajowych przy ul. Bydgoskiej; od zachodu: wzdłuż ul. Klonowica do skrzyżowania z ul. Krasińskiego.

Zgodnie z decyzją PLW zakazane jest w tych miejscach wprowadzanie i wyprowadzanie z tego terenu „psów i kotów nieszczepionych przeciwko wściekliźnie oraz organizowania targów, wystaw czy pokazów z udziałem psów, kotów i innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę".

Mieszkańcom zaleca się unikanie kontaktów z dzikimi zwierzętami. Poleca się także, aby nie wypuszczać z domu kotów, a psy wyprowadzać na smyczy. Nie powinno się także dotykać zwierząt chorych lub padłych.

Każdy przypadek znalezienia martwego zwierzęcia powinien zostać zgłoszony do Inspekcji Weterynaryjnej bądź Straży Miejskiej.

Wścieklizna jest nieuleczalną, śmiertelną chorobą wirusową o ostrym przebiegu, której można zapobiegać poprzez szczepienia. Zaliczana jest do chorób odzwierzęcych.

autor: Tomasz Więcławski

twi/ jann/ PAP

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama