Żaryn: Kreml deprecjonuje Polskę, przedstawiając ją jako kraj zaczepny i groźny

„Rosja kontynuuje operacje informacyjne wymierzone w Rzeczpospolitą. Kreml deprecjonuje Polskę, przedstawiając ją jako kraj zaczepny i groźny m.in. dla Federacji Rosyjskiej, Republiki Białorusi czy NATO” – ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Dodał, że Rosja „serwuje też kłamstwa o destrukcyjnej roli Rzeczpospolitej”.

„W propagandzie Kremla widać przejawy stosowania taktyki tzw. szumu informacyjnego, którego celem jest wprowadzanie w błąd odbiorców co do faktycznego stanu sytuacji w Rosji” – napisał w poniedziałek na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Zauważył, że nasila się przekaz o rzekomej kruchości reżimu, kłótniach wśród dowódców czy chorobach Putina, a kreowanie obrazu zdestabilizowanej Federacji Rosyjskiej może służyć do budowy tła pod wywieranie presji na Zachód, by ten nakłaniał Ukrainę do rozmów pokojowych.

„Stan działań wojennych Rosji przeciwko Ukrainie może zmusić Kreml do intensyfikacji operacji informacyjno-psychologicznych opartych na pułapkach logicznych i decepcji poprzez tworzenie pozorów słabości, przyjaznej postawy lub neutralności” – przekazał Stanisław Żaryn.

Ocenił również, że Kreml podtrzymuje większość stosowanych narracji, których celem jest wytworzenie fałszywego obrazu Rosji jako „ofiary bezpodstawnej napaści” Ukrainy i NATO. „Przekaz o obronie Federacji Rosyjskiej kierowany jest do społeczeństw Zachodu oraz do decydentów z Afryki i Ameryki Południowej” – zaznaczył pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.

Dodał, że Rosja korzysta z kolejnych etapów aktywizacji środowisk „pacyfistycznych”. Celem jest wytworzenie nacisku na społeczeństwa Zachodu, w celu zniechęcania ich do wspierania Ukrainy.

„Rosja konsekwentnie szuka również sojuszy politycznych na arenie międzynarodowej, w szczególności w obszarach, w których Kreml ma wizerunek atrakcyjnego partnera, a gdzie kraje Zachodu mają mniejsze możliwości oddziaływania” – napisał Żaryn. Podkreślił, że Rosja korzysta z wyżej wymienionych wpływów w celach budowy sojuszy politycznych, wyciszania słów krytyki na forach międzynarodowych, czy też do neutralizacji skutków sankcji Zachodu.

Wymienił też, że wybrane narracje Federacji Rosyjskiej, obliczone są na obniżenie poparcia dla Ukrainy. „Odpowiedzialność za wojnę ponosi Zachód, zwłaszcza NATO. To konflikt prowadzony przez Kreml, a nie rosyjskie społeczeństwo. Eskalacja działań wobec Federacji Rosyjskiej grozi odwetem i III wojną światową. Wojna z Ukrainą to wewnętrzna sprawa Federacji Rosyjskiej” – wyliczył Żaryn.

Przekazał, że Kreml intensyfikuje propagandę wojenną skierowaną do dzieci i młodzieży, a w szkołach prowadzone są lekcje pn. „rozmowy o ważnych sprawach”. „Uczniowie spotykają się z weteranami +kampanii ukraińskiej+, którzy infekują ich zakłamanym obrazem wojny” – podał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.

Poinformował, że propaganda białoruska nie ustaje w dążeniach, by przypisać Rzeczpospolitej odpowiedzialność za działania ofensywne wymierzone w bezpieczeństwo Białorusi. „W jednej z ostatnich odsłon tych działań Mińsk oskarżył służby specjalne Rzeczpospolitej o zniszczenie rosyjskiego samolotu rozpoznawczego A-50” –napisał Żaryn.

Wskazał też, że przestrzeń informacyjna Polski jest stale infekowana także fałszywymi oskarżeniami pod adresem Polski o mordowanie migrantów na granicy polsko-białoruskiej, finansowanie machiny wojennej Rosji, tuszowanie udziału Polaków w Holokauście czy prowadzenie zgubnej polityki międzynarodowej. (PAP)

autorka: Aleksandra Kuźniar

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama