Abp Wojda po wyborze na przewodniczącego KEP: To ogromne wyzwanie

Tworzenie Kościoła synodalnego, wyzwania społeczne związane z rodziną i młodzieżą, nauczanie katechezy oraz relacje Kościoła z państwem – to wyzwania, które w rozmowie z Radiem Watykańskim i Vatican News wymienił nowy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

Metropolita gdański został wybrany w czwartek na ten urząd podczas obrad polskich biskupów.

„To ogromne wyzwanie, nie spodziewałem się, że pomimo krótkiego doświadczenia biskupiego – siedem lat, zostanę wybrany. Jest to kredyt zaufania, postaram się, żeby go nie zawieść we współpracy z całą Konferencją Episkopatu Polski, która przewodzi Kościołowi w Polsce” – powiedział w pierwszej wypowiedzi do mediów. 

Wśród priorytetów swoich działań wymienił m.in. tworzenie Kościoła synodalnego, jako zadanie przekazane przez Papieża Franciszka. „Jest to długi proces, który wymaga współpracy ze świeckimi, których trzeba jeszcze bardziej dynamizować i włączać. Mamy również wyzwania społeczne, związane z rodziną, młodzieżą, nauczaniem katechezy, czy relacje Kościół – państwo” – dodał abp Wojda. 

Pytany o wkład, który Kościół w Polsce może wnieść do Kościoła w Europie i świecie, odpowiedział, wskazał, że Kościół jest jeden, katolicki i powszechny. „Natomiast wyrazem Kościoła partykularnego jest Kościół lokalny, który gromadzi w sobie bogactwo wynikające z kultury, tradycji, historii. Każdy Kościół lokalny wnosi do Kościoła powszechnego to bogactwo” – zaznaczył nowy przewodniczący Episkopatu Polski.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama