Alarm bombowy w Katowicach: zatrzymano sprawcę; grozi za to do 8 lat więzienia

Policjanci z Katowic zatrzymali 20-latka, który w poniedziałek przed godz. 8 poinformował operatora numeru alarmowego 112, że na dworcu kolejowym została podłożona bomba. Alarm okazał się fałszywy. Grozi za to do 8 lat pozbawienia wolności.

„Około dwóch i pół godziny trwały czynności na katowickim dworcu. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że alarm był fałszywy. Niemal równocześnie funkcjonariusze zatrzymali 20-latka, który zadzwonił pod numer alarmowy 112" – powiedziała PAP kom. Agnieszka Żyłka, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

Dodała, że zatrzymany to mieszkaniec Torunia, przebywający czasowo na terenie Katowic. Funkcjonariusze zabezpieczyli jego telefon komórkowy. Wyjaśniają, dlaczego mężczyzna wywołał fałszywy alarm na dworcu.

W kodeksie karnym przewidziano karę od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności dla osób wiedzących, że zagrożenie nie istnieje, a mimo to zawiadamiają o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób, mieniu o znacznych rozmiarach albo stwarzają sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, co wywołuje reakcję służb.

Na dworcu pracowali m.in. funkcjonariusze z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego oraz przewodnicy z psami wyszkolonymi do wyszukiwania materiałów wybuchowych. Po zgłoszeniu o ładunku wybuchowym - jak się później okazało - fałszywym, dworzec został ewakuowany. Na ponad dwie godziny wstrzymano ruch pociągów.(PAP)

Autor: Patryk Osadnik

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

reklama

reklama

reklama