Bernatowicz odchodzi z CSW. Minister wyrzuca dyrektora, który zorganizował wystawę „Polski bez cenzury”

Decyzję podjęła Hanna Wróblewska, szefowa resortu kultury. Piotr Bernatowicz kierował Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski od początku 2020 r. W czerwcu 2024 r. zaprezentowano tam głośną wystawę obrazów Ignacego Czwartosa.

Piotr Bernatowicz jest doktorem nauk humanistycznych. W ciągu ostatnich 20 lat był kuratorem licznych wystaw, m.in. w Galerii Starego Browaru w Poznaniu i dyrektorem Galerii Miejskiej Arsenał w tym samym mieście, redagował też czasopismo Arteon i kierował TVP Poznań.

Był też kuratorem wystawy „Polska bez cenzury / Polonia Uncensored” w Wenecji. Obrazy autorstwa Ignacego Czwartosa nawiązujące tematyką do polskiej historii i dziejów europejskich totalitaryzmów miały być wystawione w polskim pawilonie podczas tegorocznego Biennale w Wenecji. Jednak choć Czwartos wygrał ministerialny konkurs, ówczesny minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz cofnął decyzję. W związku z tym „Polska bez cenzury” była prezentowana poza oficjalnym programem Biennale. W czerwcu obrazy zagościły w warszawskim Zamku Ujazdowskim. Na wernisażu pojawiły się tłumy ludzi.

Wystawa nie podobała się jednak środowiskom lewicowym. Grupa celebrytów napisała list otwarty potępiający malarstwo Ignacego Czwartosa. W odpowiedzi na to minister Wróblewska stwierdziła, że w CSW prowadzona jest już kontrola.

Resort tłumaczy, że powodem odwołania Piotra Bernatowicza jest „naruszenie przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego wykazu świadczeń dodatkowych, które mogą być przyznane osobom kierującym niektórymi podmiotami prawnymi oraz trybu ich przyznawania”.

Obowiązki dyrektora CSW będzie pełnić Kamila Bondar. To absolwentka Szkoły Głównej Handlowej i CEMS (Community of European Management Schools). W latach 2008-2014 była producentką międzynarodowych festiwali artystycznych. Od 2015 r. jest prezesem Fundacji Sztuki Polskiej ING i kuratorką jej kolekcji. Od 2021 r. współprowadzi niewielki Fotoklub. Należy też do Rady Programowej Galerii EL w Elblągu.

Nowy dyrektor ma zostać wyłoniony w konkursie.

Źródło: PAP

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama