Człowiek wartości, artysta bez kompleksów. Leszek Długosz spoczął na cmentarzu Rakowickim w Krakowie

Poeta, pieśniarz i kompozytor Leszek Długosz spoczął w nowej Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. „Jego życie było życiem człowieka wartości, artysty bez kompleksów” – powiedział podczas uroczystości pogrzebowych prezydent Andrzej Duda.

W środę odbyły się uroczystości pogrzebowe Leszka Długosza, poety, pieśniarza, kompozytora, współtwórcy kabaretu Piwnica Pod Baranami, który zmarł w sobotę w wieku 82 lat w swoim domu w Krakowie. Artysta spoczął w nowej Alei Zasłużonych, znajdującej się w części wojskowej Cmentarza Rakowickiego.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyły władze państwowe i samorządowe. Prezydent Andrzej Duda w przemowie po mszy świętej w Kościele pw. Świętego Krzyża w Krakowie zaznaczył, że życie Leszka Długosza było „życiem wartości”. „Jego życie było życiem człowieka wartości, artysty bez kompleksów” – mówił.

„Żegnamy naszego przyjaciela, żegnamy symbol, żegnamy człowieka wielkiego serca i niezwykłej artystycznej duszy, który potrafił swoją twórczością powiedzieć rzeczy, których większość z nas nie jest w stanie wyrazić, a w każdym razie nie tak, żeby porwać drugich, a przecież był rozumiany nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami, co tylko dobitniej pokazuje, że był nie tylko Europejczykiem, ale był człowiekiem światowym” – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Prof. Andrzej Nowak wspominał poetę podczas uroczystości na cmentarzu Rakowickim: „Znaliśmy się tylko 35 lat, to nie dużo, niektórzy związani byli z nim przez lata, szczególnie ważne w naszej kulturze lata Piwnicy Pod Baranami. Ale dla nas ten okres 35 lat przyjaźni Leszka ze środowiskiem «Arki», potem «Arcanów» był szczególnie ważny przez spotkanie z nim, z jego dobrem w codziennych kontaktach, codziennym życiu i z jego wytrwałą optymistyczną pracą nad tym, byśmy o swoich małych ojczyznach nie zapominali, byśmy nie wstydzili się naszych korzeni” – powiedział.

Historyk i przyjaciel artysty wskazał, że Długosz „służył polszczyźnie”. „Nie tylko talentem swojego słowa, swoich piosenek, swojej muzyki, ale także właśnie jako sługa tych, którzy byli przed nim, sługa tych, którzy będą po nim” – powiedział.

Syn twórcy, Wojciech Długosz, zwracając się do zebranych, poprosił, by „zachować tatę w jak najlepszych wspomnieniach nie tylko dlatego, że był artystą, ale dlatego, że był po prostu bardzo dobrym człowiekiem, uczciwym, szczerym, zawsze chętnym do pomocy innym i mającym naprawdę niezłomną postawę życiową”. „Myślę, że jego twórczość, która przez dekady dotykała i poruszała jakże wiele osób – ona się obroni. I myślę, że będzie nadal poruszała następne pokolenia” – dodał.

Podczas uroczystości abp. Marek Jędraszewski, który sprawował mszę pogrzebową, podkreślił, że jest to pożegnanie „człowieka niezwykłego, o którego prawdziwym duchu mówi jego poezja, także poezja śpiewana”. „W 2016 roku ukazał się zbiór jego wierszy dawnych i nowych pt. «Ta chwila, ten blask lata cały». I właśnie ten zbiór mówi wiele o miłości pana Leszka Długosza do życia, do tego, by tym życiem umieć się także upajać” – wskazał metropolita krakowski.

Jak zaznaczył, „upajanie się życiem to tylko jedna strona tego, co przebija z wierszy pełnych zadumy, nostalgii, świadomości przemijania”. „Świadomości, która najbardziej głęboko została wyrażona w jego wierszu «Końcowa kropka» z tego samego zbioru” – zauważył arcybiskup, dodając, że „odejście Leszka Długosza jest jakąś kropką, ale tylko kropką w jego wędrówce ziemskiej”.

Leszek Długosz (ur. 1941, Zaklików) był poetą, pieśniarzem, kompozytorem, pianistą. W latach 1965-1978 współtworzył kabaret w Piwnicy Pod Baranami w Krakowie. Był Kawalerem Orderu Orła Białego.

Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiował też na Wydziale Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Na scenie zadebiutował w 1964 r. w teatrzyku piosenki Uniwersytetu Jagiellońskiego Hefajstos. Swój pierwszy tomik poezji „Lekcje rytmiki” wydał w 1973 r. Kolejne zbiory jego wierszy to m.in. „Na własną rękę”, „Z tego, co jest”.

Po rozstaniu z Piwnicą pod Baranami przebywał na stypendium artystycznym we Francji, ufundowanym przez rząd francuski. Zaowocowało ono wydaniem płyty w całości w języku francuskim. Z własnymi recitalami występował w wielu miastach Polski, a także za granicą (m.in. w Austrii, Belgii, Czechosłowacji, Francji, itd.). Niektóre tytuły spośród ponad 10 płyt Długosza to: „W Czarnolesie”, „Także i ty – złota kolekcja”, „Dusza na ramieniu”, „Długosz 2011”.

Publikował felietony w „Czasie krakowskim” i „Rzeczpospolitej”. W TVP współrealizował cykl poświęcony poezji – „Literatura według Długosza”. W Radiu Kraków prowadził autorski program „Przyjemności niedzieli”. Wykładał w Studium Literacko-Artystycznym na UJ w Krakowie. Od 2009 r. był członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK).

Został uhonorowany m.in. Tytułem Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, a w 2021 r. Orderem Orła Białego. W 2022 r. otrzymał Nagrodę Ministra Kultury za całokształt twórczości.(PAP)

autor: Julia Kalęba, Katarzyna Krzykowska

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama