„Dokąd sięga nasza odwaga w myśleniu o Kościele?” – debata Opoki na XXIX Targach Wydawców Katolickich

„Jestem przekonany, że każdy z felietonistów Opoki – Skrzypczak, Kowalczyk, Strumiłowski, Jaklewicz, Kupczak – potrafi do rozmowy o Kościele wnieść świeżą i teologicznie zdrową myśl, daleką od powtarzanych w kółko banałów, że jeszcze trzeba coś zreformować, że jeszcze kogoś wymienić, usunąć, a wszystko stanie się nowe” – mówi ks. Marek Gancarczyk, prezes Fundacji Opoka.

Debata portalu Opoka „Mój Kościół. Czego najbardziej potrzebuje?” odbędzie się w piątek, 12 kwietnia o godz. 16 w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie w ramach XXIX Targów Wydawców Katolickich. W panelu dyskusyjnym wezmą udział felietoniści związani z portalem: ks. Robert Skrzypczak, o. Dariusz Kowalczyk SJ, o. Jan P. Strumiłowski OCist, ks. Tomasz Jaklewicz, o. Jarosław Kupczak OP.

„Wiele afrykańskich seminariów duchownych pęka w szwach. Wspominaliśmy o tym niedawno na Opoce. Dobrze rozwijają się też niektóre seminaria i ośrodki życia katolickiego w Stanach Zjednoczonych. Często pisze o tym George Weigel. Czy coś podobnego może wydarzyć się w Europie, we Francji, Hiszpanii, czy w tylu innych krajach, również u nas w Polsce? Czy mamy szansę na nowo ucieszyć się widokiem dziesiątek, a nawet setek młodych mężczyzn z ogniem w oczach szturmujących polskie i europejskie seminaria? Co my możemy dać Kościołowi, by tak się stało. Czy w ogóle coś takiego mamy? A może jesteśmy skazani na nieunikniony zjazd w stronę dna, które nie wiadomo nawet, gdzie się znajduje? O to chcemy spytać uczestników organizowanej przez nas debaty” – mówi ks. Marek Gancarczyk, prezes Fundacji Opoka.

Znając współpracowników Opoki, jestem przekonany, że każdy z nich – Skrzypczak, Kowalczyk, Strumiłowski, Jaklewicz, Kupczak – potrafi do rozmowy o Kościele wnieść świeżą i teologicznie zdrową myśl, daleką od powtarzanych w kółko banałów, że jeszcze trzeba coś zreformować, że jeszcze kogoś wymienić, usunąć, a wszystko stanie się nowe. Ja w każdym razie liczę na ożywczą i odważną rozmowę. Ale wskazując na odwagę, chodzi mi na przykład o to, czy jesteśmy w stanie chociaż pomyśleć o misjach w Chinach – ponad miliard ludzi, w Indiach – też ponad miliard itd. Innymi słowy, dokąd sięga nasza odwaga w myśleniu o Kościele?” – dodaje.

Jak wyjaśniają organizatorzy, debata „Mój Kościół. Czego najbardziej potrzebuje?” ma nie tyle diagnozować stan Kościoła w Polsce, ale przynieść rozwiązania najbardziej palących problemów m.in.: odejścia młodych z Kościoła, laicyzacji społeczeństwa, roli świeckich czy obrony życia.  

„Naszym punktem wyjścia jest nie to, jak jest, ale co możemy zrobić, żeby było lepiej” – mówi Jakub Jałowiczor, prowadzący debatę, redaktor portalu Opoka.

Ks. Tomasz Jaklewicz, jeden z uczestników debaty zwraca uwagę, że Kościół w Polsce potrzebuje „odkrycia na nowo głębi katolickiej Tradycji”. „Nie chodzi o płytki tradycjonalizm, ale o wydobywanie na światło dzienne pereł katolickiej myśli teologicznej, piękna liturgii, mądrości nauczania wielkich papieży i świadectwa świętych. Nie chodzi o mechaniczne cytowanie klasyków, ale o ukazanie, że wiara odpowiada na pytania współczesnych” – mówi ks. T. Jaklewicz.

„Potrzebujemy odnowienia poczucia dumy z bogactwa katolickiej doktryny, przypomnienia, jak wspaniałe owoce przyniosła katolicka wiara w życiu ludzi, społeczeństw, kultury na przestrzeni wieków. Trzeba to robić odważnie i z pokorą, po to, aby ludzie zanurzeni w „płynnej” nowoczesności poczuli, że Kościół dajemy im coś, czego nie da im świat – daje im duchową skałę, na której można budować sensowne i piękne życie, daje im wspólnotę zdolną obronić człowieka przez współczesnymi ideologiami niszczącymi europejską cywilizację” – zauważa.

Spotkaniu będą towarzyszyć relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbe – jednego z patronów portalu Opoka, które redakcja otrzymała w marcu tego roku.

Debata „Mój Kościół. Czego najbardziej potrzebuje?” będzie transmitowana online przez telewizję EWTN na żywo w mediach społecznościowych portalu Opoka: YouTube i Facebooku oraz na kanale telewizji EWTN.

 

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama