Do sejmu trafił projekt ustawy o prawie komunikacji elektronicznej

Resort cyfryzacji złożył w poniedziałek do sejmu projekt ustawy o prawie komunikacji elektronicznej. Nowe przepisy mają uregulować funkcjonowanie rynku komunikacji elektronicznej w Polsce.

Jak zaznaczono w Ocenie Skutków Regulacji projektu, w Polsce na przestrzeni ostatnich lat zaobserwować można dynamicznie postępujący proces informatyzacji gospodarki. Zwrócono uwagę, że jest on następstwem rozwoju technologii informacyjno–komunikacyjnych (ICT), w tym miniaturyzacji sprawiającej, że ICT znajdują coraz szersze zastosowanie we wszystkich gałęziach życia społeczno-gospodarczego.

Autorzy ustawy poinformowali, że prawo komunikacji elektronicznej (PKE) reguluje m. in. kwestie wykonywania działalności polegającej na świadczeniu usług komunikacji elektronicznej, regulowania rynków komunikacji elektronicznej, warunki gospodarowania częstotliwościami, zasobami orbitalnymi oraz zasobami numeracji, a także prawa i obowiązki przedsiębiorców komunikacji elektronicznej, użytkowników urządzeń radiowych i użytkowników końcowych, zasady przetwarzania danych telekomunikacyjnych i ochrony tajemnicy komunikacji elektronicznej.

Wskazano, że projekt reguluje funkcjonowanie rynku komunikacji elektronicznej w Polsce odnosząc się do takich zagadnień jak: obowiązki informacyjne podmiotów funkcjonujących na rynku komunikacji elektronicznej, obowiązki przedsiębiorców związane z bezpieczeństwem sieci i usług, obowiązki na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa oraz opłaty związane z funkcjonowaniem na rynku komunikacji elektronicznej; gospodarowania częstotliwościami i zapewnianiem dostępu do sieci telekomunikacyjnych; funkcjonowania multipleksu, i korzystanie z urządzeń radiowych, oraz funkcjonowanie organów właściwych w sprawach telekomunikacji oraz komunikacji elektronicznej.

Poinformowano, że projektowana regulacja jest związana z wdrożeniem do polskiego porządku prawnego postanowień dyrektywy EKŁE (Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej).

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama