Doradca prezydenta: weto ws. „pigułki dzień po” wynikało z odpowiedzialności

Ustawa o „pigułce dzień po” to wolna amerykanka w zakresie dostępu dziewczyn od 15. roku życia. Weto Prezydenta RP wynikało z odpowiedzialności za zdrowie i życie młodych dziewcząt – napisał w mediach społecznościowych doradca prezydenta Andrzeja Dudy Stanisław Żaryn.

Stanowisko Żaryna to reakcja na sobotni wpis Donalda Tuska na portalu X (Twitterze), w którym premier ocenił, że „zablokowanie ustawy o «pigułce dzień po» wynika być może z braku rozumu. Próba zablokowania sieci szpitali onkologicznych – z braku serca”.

Żaryn w odpowiedzi napisał: „Ustawa o «pigułce dzień po» to wolna amerykanka w zakresie dostępu dziewczyn od 15. roku życia. Weto Prezydenta RP wynikało z odpowiedzialności za zdrowie i życie młodych dziewcząt”.

Doradca Prezydenta RP odniósł się też do kwestii ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. „«Próba zablokowania sieci szpitali onkologicznych» to z kolei kłamstwo i wymysł cynicznego polityka, który aktualnie jest premierem. Działania Prezydenta RP niczego nie blokują, co D. Tusk oczywiście wie. Woli jednak hejtować Prezydenta i manipulować społeczeństwem. Wstyd!” – ocenił.

Wpis Tuska nawiązywał do piątkowej informacji, że prezydent Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego – w trybie tzw. kontroli następczej – ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej, a także do wcześniejszego prezydenckiego weta do ustawy przywracającej dostęp do tzw. „pigułki dzień po” bez recepty.

29 marca prezydent zawetował nowelizację Prawa farmaceutycznego, która umożliwiała dostęp bez recepty na tabletkę „dzień po” dla osób powyżej 15 lat. Decyzję uzasadnił „poszanowaniem konstytucyjnych praw i standardu ochrony zdrowia dzieci”. Jednocześnie prezydent zadeklarował otwartość na przewidziane w ustawie rozwiązania w odniesieniu do kobiet pełnoletnich.

W piątek Kancelaria Prezydenta poinformowała z kolei, że Andrzej Duda skierował – w trybie tzw. kontroli następczej – do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Nowelizacja przesuwa do 1 kwietnia 2025 r. termin wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej. Sama nowelizacja weszła w życie 31 marca po podpisaniu przez prezydenta Dudę, co stało się 18 marca.

Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej jest kolejną, którą prezydent wysyła do TK w trybie kontroli następczej, w związku z nieobecnością w Sejmie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, których prezydent wciąż uważa za posłów. (PAP)

autor: Mikołaj Małecki

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama