Dziś pogrzeb żołnierza, który zginął chroniąc granicę. W południe zawyją syreny

„12 czerwca o godz. 11. odbędzie się pogrzeb śp. sierż. Mateusza Sitka, który zginął, chroniąc granicy Naszej Ojczyzny. Wspólnie uczcijmy Jego pamięć” – poinformowała w przeddzień pogrzebu Policja apelując, by w południe zabrzmiały syreny radiowozów. Podobne wpisy znalazły się w mediach społecznościowych Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej.

Strażacy zachęcili do włączenia się do akcji także druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych. „Wasza obecność będzie dowodem na to, że pamięć o naszych bohaterach jest wieczna” – czytamy na Facebooku PSP.

Uroczystości pogrzebowe sierż. Matusza Sitka odbędą się w środę w miejscowości Nowy Lubiel. Wojsko w imieniu rodziny przekazało prośbę o uszanowanie niezwykle trudnego dla niej czasu, nienachodzenie rodziny w miejscu zamieszkania, nieobecność oraz niedokumentowanie ceremonii pogrzebowej.

Żołnierz został raniony nożem 28 maja. Zaatakował go jeden z mężczyzn, którzy w grupie próbowali sforsować stalową zaporę na granicy Polski z Białorusią. 21-latek najpierw trafił do szpitala w Hajnówce, potem został przetransportowany do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Zmarł 6 czerwca. Pośmiertnie został awansowany na stopień sierżanta Wojska Polskiego oraz odznaczony „Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju”.

W poniedziałek 10 czerwca w intencji zmarłego żołnierza została odprawiona Msza św., której przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz.

„Postanowiliśmy spotkać się w tej szczególnej rodzinie, rodzinie w mundurach, aby otoczyć modlitwą świętej pamięci sierż. Mateusza Sitka. Modlimy się o jego wieczne zbawienie o to, aby doświadczył tego zwycięstwa, które tak bardzo leżało mu na sercu, którego pragnął w przestrzeni ziemskiej pokoju i wolności” – mówił w katedrze polowej bp Lechowicz.

„Bóg jest pokojem, Bóg jest wolnością, Bóg jest miłością i ufamy, że to zwycięstwo i już stało się i udziałem zwycięstwo na całą wieczność” – podkreślał.

Źródła: PAP, KAI, X.com, Facebook

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama