Gdynia. Rozpoczęła się procesja eucharystyczna na morzu

Mszą św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdyni rozpoczęła się procesja eucharystyczna w ramach obchodów Dni Morza, która jest kontynuowana we współpracy z Marynarką Wojenną na Zatoce Gdańskiej.

W ramach obchodów Dni Morza w Gdyni w sobotę odbył się orszak z Najświętszym Sakramentem drogą morską.

Wydarzenie rozpoczęło się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego (przy bazylice morskiej) w Gdyni mszą św. za ojczyznę, której przewodniczył metropolita gdański abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Abp Wojda nawiązał podczas mszy św. do pierwsza Procesji Eucharystycznej na Morzu, która odbyła się 85. lat temu w ramach Kongresu Eucharystycznego w Gdyni w 1939 r.

„Dzisiaj powracamy do tamtych wydarzeń, by spojrzeć na wiarę naszych rodaków, ale również by zastanowić się nad naszą wiarą. Jak ją dzisiaj wyznajemy? Jak ją dzisiaj przeżywamy? Dzisiaj nie ma takich tłumów, jak w tamte pamiętne dni, choć wybrzeże jest znacznie liczniej zaludnione niż wówczas” – mówił Wojda i dodał, że obecni dzisiaj reprezentują tutaj nie tylko nasze miasto, ale całą chrześcijańską Polskę. Podkreślił, że obecni przyszli by zamanifestować swoją wiarę i prosić o dar zrozumienia eucharystii.

Po Mszy na ulice miasta wyruszyła procesja eucharystyczna. Uczestnicy przeszli z Najświętszym Sakramentem przez skwer Kościuszki na Nabrzeże Pomorskie. Stamtąd, przy współpracy z Marynarką Wojenną, procesja jest kontynuowana na zatoce na pokładzie okrętu żeglugi przybrzeżnej.

Podczas obchodów „Dni Morza” zaplanowano w tym roku ponad 40 wydarzeń organizowanych na terenie miasta, w muzeach i instytucjach kultury, w tym m.in.: pokazy ratownicze na morzu, szkolenie z prawidłowej techniki wiosłowania na desce SUP, Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej – Dar Pomorza czy salut świąteczny (oddanie 21 strzałów armatnich z ORP Błyskawica).

Święto pod nazwą Dni Morza od 1947 r. odbywała się w Szczecinie, Ustce, Kołobrzegu i innych nadbałtyckich lokalizacjach. Jego reaktywacja w Gdyni nastąpiła w 2013 r.

Źródło: PAP

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama