Glapiński: wszystko wskazuje, że w ciągu trzech miesięcy inflacja wróci do celu NBP

Wszystko wskazuje, że w ciągu trzech miesięcy inflacja wróci do celu NBP; może się zdarzyć, że w marcu wyniesie 2,5 proc. lub bardzo blisko tego – poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

„Prognozy pokazują, że w pierwszych miesiącach bieżącego roku inflacja się znacząco obniży; (...) w tej chwili wynosi około 4 proc. prawdopodobnie, może trochę więcej” – powiedział prezes NBP.

Jego zdaniem „wszystko wskazuje na to (...), że w ciągu trzech miesięcy bieżącego roku inflacja wróci do inflacyjnego celu NBP, który, przypomnę, wynosi 2,5 proc. plus minus 1”. Jak mówił, „może nawet się zdarzyć, że w marcu będziemy dokładnie czy bardzo blisko 2,5 proc., a prawie na pewno poniżej 3 proc.”.
Ocenił, że taki spadek inflacji to „bardzo wielki sukces zarówno NBP, jak i polityki pieniężnej”.

Glapiński przyznał, że w dalszych miesiącach tego roku, w szczególności w drugiej połowie roku, kształtowanie się inflacji jest obarczone dużą niepewnością, gdyż inflacja może wzrosnąć pod wpływem czynników fiskalnych i regulacyjnych, takich jak cena prądu, cena gazu, oraz VAT na podstawową żywność.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2023 r. wzrosły o 6,2 proc. w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. – podał w połowie stycznia br. Główny Urząd Statystyczny. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama