Krakowskie MPK odrestaurowało taksówkę Warszawa M20, która jeździła po mieście od lat 50. XX wieku

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie odrestaurowało zabytkową taksówkę Warszawa M20, użytkowaną przez przewoźnika od lat 50. ubiegłego wieku. Pokaz pieczołowicie odremontowanego pojazdu odbył się w czwartek w scenerii z epoki, w alei Róż w centrum Nowej Huty.

Jak przypomniał rzecznik krakowskiego MPK Marek Gancarczyk, przewoźnik ten zajmował się także usługami taksówkarskimi na mocy decyzji ówczesnych władz miasta – taksówki miały wspomóc tramwaje i autobusy. Miejskie taksówki funkcjonowały w latach 1956-90.

Według informacji przekazanych przez MPK pierwsze taksówki, jakie trafiły do Krakowa w lutym i marcu 1956 roku to były właśnie samochody marki Warszawa M20. MPK zyskało wtedy 25 takich pojazdów. Nie od razu zaczęły wozić pasażerów, bo na przeszkodzie w szybkim uruchomieniu takich przewozów stanęły czynniki niezależne od przedsiębiorstwa: nie było odpowiedniej liczby kierowców, a także brakowało niezbędnych w taksówkach taksometrów.

Pierwsze trzynaście miejskich taksówek wyjechało na ulice Krakowa 15 maja 1956 roku. „Od samego początku wyróżniały się nowością i wyglądem, szczególnie na tle starych, często zaniedbanych innych taksówek należących do licznych spółdzielni” – przypomniał przedstawiciel MPK.

Odrestaurowany właśnie samochód Warszawa M20 pochodzi z lat 50. XX wieku. Prace przy nim wykonali z dużą dbałością o szczegóły pracownicy Stacji Obsługi Autobusów Płaszów, przy współpracy pracowników Stacji Obsługi i Remontów MPK.

Efektem tych prac jest samochód wyglądający dokładnie tak, jak pierwsze taksówki MPK w Krakowie. Dotyczy to zarówno malowania, jak i wyposażenia wnętrza.

Miejskie taksówki obsługiwane przez MPK w Krakowie – przypomniał rzecznik - funkcjonowały do 1990 roku. Ich liczba wahała się od 60 do 100 sztuk w zależności od okresu. Oprócz samochodów Warszawa M20 eksploatowane były także samochody Wołga M21, Fiat 125, FSO 1500, Polonez 1500, Wołga Gaz 24 a także Dacia 1300.

Krakowski przewoźnik ma już w swojej kolekcji historyczną taksówkę – samochód FSO 125p z 1985 roku. „Tym samym MPK ma w swojej kolekcji zachowany pojazd z pierwszej i ostatniej serii taksówek, które woziły pasażerów w ramach krakowskiej komunikacji miejskiej” – powiedział Gancarczyk.(PAP)

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama