Mieszkasz w jednym miejscu, zameldowany jesteś w innym? To ostatni moment, by dopisać się do rejestru wyborców

W wyborach samorządowych głosujemy w miejscu stałego zameldowania. Jeśli w rzeczywistości mieszkamy gdzie indziej, możemy przerejestrować się w urzędzie gminy, albo przez internet.

W wyborach samorządowych wyborcy nie mogą wziąć zaświadczenia, z którym można zgłosić się do dowolnego obwodu. Nie ma też możliwości głosowania w miejscu pobytu czasowego, ani jednorazowej zmiany miejsca głosowania.

Obywatele zameldowani na stałe, automatycznie zostają ujęci w rejestrze wyborców i przypisani do właściwego stałego obwodu głosowania.

Jeżeli wyborca stale zamieszkuje w jednym miejscu, ale zameldowany jest na pobyt stały gdzie indziej, może złożyć wniosek o zmianę stałego obwodu głosowania. Można to zrobić w urzędzie gminy lub skorzystać z usługi na stronie gov.pl.

Wójt (burmistrz lub prezydent miasta) ma 5 dni na rozpatrzenie wniosku. Ujęcie w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców umożliwi głosowanie także w kolejnych wyborach.

Wyborca, który nie wie, gdzie jest zapisany do spisu wyborców, może sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców, poprzez stronę https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-dane-w-centralnym-rejestrze-wyborcow2.

Wyborca znajdzie tam informacje o swoich prawach wyborczych oraz miejscu, okręgu i obwodzie głosowania. Sprawdzi też swoje dane przechowywane w rejestrze.

autorka: Aleksandra Rebelińska

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama