Min. Nowacka: jedna lekcja religii od września 2025 roku. Stanowczy sprzeciw komisji KEP

Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanych działań, które mają na celu redukcję nauczania lekcji religii do jednej godziny tygodniowo oraz łączenie klas na lekcjach religii – napisał w oświadczeniu bp Wojciech Osial, przewodniczący komisji.

To reakcja na wypowiedź Barbara Nowackiej, która poinformowała m.in., że zleciła prace nad przygotowaniem rozporządzenia, które wprowadzi jedną godzinę lekcji religii w szkołach od 1 września 2025 r.

„Kościół się przyzwyczaił, że wszystko ma, że politycy są na rozkaz, że jeżeli chcą dostać pieniądze, dotację, subwencję, granty – wszystko jest dla nich. Natomiast my chcemy rozdziału Kościoła od państwa. Chcemy traktować Kościoły z całym szacunkiem i zrozumieniem. Dlatego konieczny jest dialog, konieczne jest porozumienie i jak najlepsza organizacja zajęć również religii w szkołach, bo tego wymaga od nas Konkordat” – powiedziała minister edukacji.

„Rozumiem, że protestują, dlatego że w tej chwili Kościół zyskuje na tym, że państwo zatrudnia katechetów, księży przede wszystkim, i Kościół nie czuje się zobowiązany świadczyć im takich świadczeń, jakie powinien realnie. Mam świadomość, że uderzamy w interes pewnej grupy” – stwierdziła.

Minister przyznała przy tym, że widzi wartość „edukacji w obszarze religii”, a europejskiej kultury, literatury czy historii nie da się zrozumieć bez zrozumienia roli Kościoła. Dodała, że rozumie także „potrzeby sfery duchowej” i słyszy głosy rodziców, którzy chcą obecności lekcji religii w szkole.

„Ale naprawdę, jedna godzina religii jest tym, co szkoła może dawać, natomiast jeżeli ktoś ma większe potrzeby, to naprawdę Kościoły mają przez tysiąc lat wyrobione możliwości integrowania, mają zasoby, mają potencjał i nie rozumiem ich strachu, naprawdę nie rozumiem strachu części Episkopatu, że im wierni odpłyną, jak będą mieli jedną godzinę religii w szkołach” – mówiła.

Na zmiany zareagował bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

„Komisja Wychowania Katolickiego KEP odnosząc się do informacji przekazanych przez Panią Minister Edukacji Barbarę Nowacką wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanych działań, które mają na celu redukcję nauczania lekcji religii do jednej godziny tygodniowo oraz łączenie klas na lekcjach religii” – czytamy w oświadczeniu przewodniczącego komisji.

Nawiązując do stanowiska Konferencji Episkopatu Polski z 12 czerwca bp Osial podkreśla, że „zapowiadane zmiany są krzywdzące lub wręcz dyskryminujące” i ograniczają prawa rodziców do wychowania własnych dzieci w wyznawanej wierze.

„Komisja Wychowania Katolickiego pragnie przypomnieć, że zgodnie z obowiązującym prawem wszelkie zmiany legislacyjne odnoszące się do nauczania lekcji w szkole powinny zostać dokonane na drodze porozumienia z Kościołami oraz związkami wyznaniowymi” – pisze bp Osial.

Bp Osial zachęca także do podejmowania działań ukazujących wartość lekcji religii w szkole.

„Szczególnie prosimy katolickich rodziców, aby odważnie zabierali głos w tej sprawie. Apelujemy także do mediów katolickich, ruchów i wspólnot religijnych, aby podejmowali podobne działania” – głosi oświadczenie.

Źródła: PAP, TVN24, BP KEP

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama