Brońmy katechezy w szkole, wyrażajmy sprzeciw, piszmy do ministerstwa

Do głośnego wyrażania sprzeciwu wobec forsowanych przez ministerstwo edukacji zmian w nauczaniu lekcji religii zachęcali już Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych. O aktywną obronę lekcji religii apelują także polscy biskupi. Wzywają do działania rodziców, którym los katechezy leży na sercu. Co można zrobić? Pisać na kancelaria@men.gov.pl!

„Zachęcamy wszystkich wiernych, aby podejmować działania ukazujące wartość lekcji religii w szkole. Szczególnie prosimy katolickich rodziców, aby odważnie zabierali głos w tej sprawie. Apelujemy także do mediów katolickich, ruchów i wspólnot religijnych, aby podejmowali podobne działania” – apelują biskupi w stanowisku Konferencji Episkopatu Polski opublikowanym po ostatnim zebraniu plenarnym.

Przypominają w nim znaczenie lekcji religii oraz podkreślają, że w rozmowach podejmowanych z Ministerstwem Edukacji Narodowej konieczne jest wypracowanie wspólnego porozumienia wymaganego przez prawo. „Porozumienie zakłada zawsze zgodę na wspólnie wypracowane stanowisko” – czytamy.

Także Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych w wydanym 24 maja oświadczeniu zaznaczyli, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zgodnie z obowiązującym prawem, na drodze wzajemnego dialogu i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi.

Tymczasem, jak napisali, „ministerstwo, pomimo licznych głosów sprzeciwu, bez żadnego porozumienia z Kościołem, podjęło decyzję, że ocena z religii od 1 września 2024 r. nie będzie wliczana do średniej ocen”.

„Wprowadzanie zmian w organizacji lekcji religii w szkole odbywa się do tej pory bez wymaganego przez prawo porozumienia Ministerstwa ze stroną kościelną. Państwo demokratyczne powinno respektować prawa wszystkich obywateli – zarówno wierzących, jak i niewierzących” – zaznaczyli dyrektorzy.

Wśród forsowanych przez ministerstwo pomysłów jest nie tylko zmniejszenie liczby lekcji religii do jednej tygodniowo, ale także wymóg umieszczanie lekcji religii jedynie na początku i na końcu zajęć oraz wprowadzenie możliwości zwiększania grup poprzez łączenie uczniów z różnych klas i poziomów edukacyjnych.

Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych zachęcali do aktywnego włączenia się w obronę lekcji religii w polskiej szkole i głośne wyrażanie swojego sprzeciwu „Wysyłajmy do Ministerstwa nasz sprzeciw w tej sprawie na adres: kancelaria@men.gov.pl”.

Listy już spływają – 11 czerwca Interia informowała o przesłanych do ministerstwa (niektóre bezpośrednio nawiązywały do stanowiska Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych). MEN zapewnia, że rozważa uwzględnienie części skarg.

Źródła: episkopat.pl, Interia

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama