Minister Kotula: projekt o związkach partnerskich będzie w marcu

Minister ds. równości Katarzyna Kotula zapowiedziała, że zgłoszenie projektu to kwestia mniej więcej dwóch tygodni. Polska Konstytucja chroni małżeństwo „jako związek kobiety i mężczyzny” (art. 18).

Minister z Lewicy odniosła się do słów wicemarszałka Sejmu i współprzewodniczącego Nowej Lewicy Włodzimierza Czarzastego, który zarzucił liderom Trzeciej Drogi blokowanie projektów dotyczących liberalizacji aborcji, które złożył jego klub, a także do odpowiedzi marszałka Sejmu Szymona Hołowni oraz wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza. Czarzasty zarzucił Trzeciej Drodze „blokowanie praw kobiet”. Hołownia odpowiedział, że szef Nowej Lewicy „kłamie”.

Kotula podkreśliła, że „nie ma konfliktu i nie ma kryzysu”, ale są „odrębne stanowiska” w sprawie aborcji, takie same, jak były w czasie, kiedy odbywała się kampania wyborcza. „To jest dobry moment, żeby rozmawiać o prawach kobiet” - stwierdziła minister. Zaznaczyła, że „to nie jest temat, który może czekać”. Sprzeciwiła się też pomysłowi Trzeciej Drogi, która chciałaby referendum w sprawie aborcji.

„Referendum kosztuje 70 mln zł. To są pieniądze, które moglibyśmy przeznaczyć na bezpieczeństwo kobiet, o którym tak dużo mówiliśmy w kampanii wyborczej wszyscy(...) Chciałabym zaapelować do kolegów, żeby prześledzili dokładnie, czym to referendum może się skończyć. Ono zapewne skończy się właśnie ustawą, którą będziemy głosować w Sejmie i którą pan prezydent może, ale nie musi podpisać. Nie wiemy dzisiaj, jak wyglądałby kształt takiej ustawy i takiej propozycji (...) Mamy dzisiaj na stole takie gotowe projekty, o których jesteśmy gotowi rozmawiać” – zaznaczyła Kotula. Podkreśliła, że Lewica chce aborcji na życzenie.

Zapytana, czy zgodnie z zapowiedzią, do marca ustawa o związkach partnerskich będzie gotowa do prac w parlamencie odpowiedziała, że tak. „Pokażemy w marcu ustawę o związkach partnerskich. Myślę, że jest to jeszcze kwestia mniej więcej dwóch tygodni” – zapowiedziała.

Lewica nie wyjaśnia, w jaki sposób pogodzi swój projekt z art. 18 Konstytucji, który stanowi wyraźnie, że małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny i podobnie jak rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo „znajduje się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej”.

Autor: Aleksandra Kuźniar

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

reklama

reklama

reklama