Na co uważać w czasie wakacji? Lekarze przypominają i ostrzegają

W piątek uczniowie w całej Polsce zakończyli rok szkolny. Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia przypominają o kilku zasadach bezpieczeństwa, do których powinno się stosować podczas wakacji. Wśród nich wymienili m.in. ochronę przed słońcem czy unikanie niestrzeżonych kąpielisk.

Lekarze PPOZ zaznaczyli, że kąpiele słoneczne są zalecane ze względu na witaminę D, jednak wysokie temperatury mogą być zabójcze dla organizmu, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Wraz ze wzrostem temperatury do 30 stopni Celsjusza, wzrasta również zagrożenie udarem cieplnym. Niekontrolowane, długotrwałe przebywanie na słońcu może także doprowadzić do poważnych poparzeń.

„Po sezonie letnim do naszych gabinetów częściej zgłaszają się pacjenci narzekający na przebarwienia i zmiany na istniejących już znamionach. Nie zawsze jest to nowotwór, jednak zdarzają się i takie przypadki. Słońce ma dobrotliwy wpływ na nasze zdrowie, ale tylko wtedy gdy wiemy, jak z niego korzystać. Absolutnie nie wolno wychodzić na plażę, czy spacerować w upały bez wcześniejszego zabezpieczenia się dobrym kremem z filtrem UV” – wyjaśniła prezeska PPOZ Bożena Janicka.

Jak czytamy, zalecane jest stosowanie kremów z wysokim filtrem UV i ochrona głowy w postaci kapelusza, czapki czy chustki. W upały powinno się też wypijać więcej płynów – dziennie zaleca się nawet dwa litry, najlepiej wody mineralnej.

Jednocześnie, jak zaznaczono, przy wysokiej temperaturze nie jest wskazane spożywanie lodów, ponieważ najłatwiej jest wtedy o infekcje. Należy wystrzegać się również spożywania posiłków w niesprawdzonych barach i punktach gastronomicznych – latem częściej dochodzi do zatruć salmonellą.

Lekarze PPOZ zwrócili uwagę, żeby podczas kąpieli w wodzie unikać niestrzeżonych miejsc i nie wskakiwać do wody, gdy organizm jest rozgrzany. „Ogromnym zagrożeniem jest skakanie na główkę w miejscach do tego nie wyznaczonych i gdy grunt jest nieznany. Uderzenie głową o dno może skończyć się kalectwem. Dochodzi do uszkodzenia rdzenia kręgowego, co skutkuje paraliżem” – zaznaczyła Janicka. Dodała, że łączenie kąpieli wodnych z alkoholem może prowadzić do utonięcia.

W upalne, wakacyjne dni każdy powinien zadbać o wzmacniającą i lekkostrawną dietę, w której powinny się znaleźć produkty wspomagające produkcję melaniny i dostarczające witaminy A.

„Bombą witaminową są także owoce i warzywa sezonowe: truskawki (sezon w pełni), papryka, pomidory, cytryny, pomarańcze kiwi (witamina C – wzmacnia skórę i ma działanie odtruwające). Na zdrowie i urodę wpływ mają rośliny strączkowe, melony, marchewka, szpinak – zapobiegają odwodnieniu i utrzymują opaleniznę (dostarczają witamin E i B)” – przypomnieli lekarze PPOZ.

Zwrócili także uwagę na dzieci pozostające w domu podczas wakacji, które spędzają ten czas przed komputerem. „Organizm młodego człowieka po wielu miesiącach siedzenia w szkolnej ławie potrzebuje ruchu. To najlepszy czas, żeby dotlenić umysł, wzmocnić mięśnie kręgosłupa i nabrać sił do dalszej nauk” – ocenili.

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama