Obrońcy życia: projekty Lewicy i KO ws. aborcji są zamachem na fundamentalne wartości cywilizacyjne

Zaproponowane projekty ustaw nie tylko są sprzeczne z polską racją stanu i godzą w porządek konstytucyjny RP, ale są też zamachem na fundamentalne wartości cywilizacyjne, wynikające wprost z prawa naturalnego – piszą uczestnicy 44. Pielgrzymki Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę.

Poniżej pełny tekst dokumentu:

Przesłanie 44. Pielgrzymki Obrońców Życia Człowieka
Jasna Góra 6 kwietnia 2024 r.

My, przedstawiciele polskich ruchów obrony życia człowieka i praw rodziny, zebrani przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej:

  1. Wzywamy wszystkich ludzi dobrej woli do podjęcia zdecydowanych działań obywatelskich w związku z zaplanowanym w Sejmie na 10 kwietnia br. pierwszym czytaniem czterech projektów ustaw proaborcyjnych. Trzecia Droga zamierza przywrócić, zakwestionowaną przez Trybunał Konstytucyjny, możliwość zabijania nienarodzonych dzieci podejrzewanych o ciężką chorobę czy niepełnosprawność, a Lewica i Koalicja Obywatelska domagają się tzw. „prawa” do aborcji „na żądanie” do 12 tygodnia życia dziecka i aborcji z przesłanek eugenicznych do 6 miesiąca życia dziecka. Według projektów Lewicy i KO w przypadku podejrzenia wady letalnej dziecko mogłoby zostać zabite do momentu porodu. Zaproponowane projekty ustaw nie tylko są sprzeczne z polską racją stanu i godzą w porządek konstytucyjny RP, ale są też zamachem na fundamentalne wartości cywilizacyjne, wynikające wprost z prawa naturalnego. Wobec dyktatu mniejszości, która zdominowała główne media, nie możemy zapominać, że większość opinii publicznej jest za prawną ochroną życia. Według badania CBOS „Stosunek Polaków do aborcji 2023” tylko 18 proc. Polaków popiera aborcję „na życzenie”. Z marcowego badania przeprowadzonego przez United Surveys wynika, że jest to 24,7 proc. Dlatego apelujemy o kontaktowanie się z posłami w swoich okręgach osobiście, telefonicznie, listownie czy e-mailowo, aby dostarczyć wszelkich dostępnych, merytorycznych argumentów za odrzuceniem tych projektów.
  2.  W związku z rozpoczynającą się debatą sejmową nad projektami ustaw ograniczających zakres prawnej ochrony życia, apelujemy do polityków i dziennikarzy o niekierowanie się uprzedzeniami ideologicznymi i formułowanie przekazu w przestrzeni publicznej w oparciu o rzetelną wiedzę naukową. Domagamy się dostępu do mediów publicznych. Uważamy za niedopuszczalne wykorzystywanie prawa człowieka do życia do celów politycznych.
  3. Wyrażamy wdzięczność Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie za zawetowanie nowelizacji prawa farmaceutycznego, umożliwiającej zakup dzieciom od 15 roku życia tzw. pigułki „dzień po”. Ustawa przegłosowana przez posłów Lewicy, Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi wprowadzała dostępność bez recepty pigułek zawierających octan uliprystalu. W zależności od dnia cyklu miesiączkowego, w którym zostanie zażyta, substancja ta może zadziałać antykoncepcyjnie lub przeciwzagnieżdżeniowo (antynidacyjnie). Jeśli zarodek nie może się zagnieździć w macicy, ginie. Pigułka może więc doprowadzić do śmierci człowieka na najwcześniejszym etapie jego rozwoju. Prezydent uzasadnił swoją decyzję poszanowaniem praw konstytucyjnych i standardu ochrony zdrowia dzieci, a także wsłuchaniem się w głos rodziców. Kancelaria Prezydenta RP poinformowała o licznej korespondencji, w tym petycji podpisanej przez 30 tys. osób, zawierającej wniosek o zawetowanie ustawy. Dlatego tak ważne jest nasze obywatelskie zaangażowanie i aktywność ruchów obrony życia i praw rodziny.
  4. W niedzielę, 14 kwietnia br. gorąco zachęcamy do udziału w „Narodowym Marszu Życia”. Marsz rozpocznie się na Placu Zamkowym w Warszawie o godzinie 12:30 i przejdzie ulicami stolicy pod hasłem „Niech żyje Polska!”. Wcześniej, o godz. 11.00 w warszawskich katedrach odbędą się msze św. w intencji ochrony życia. Podobna msza odbędzie się na zakończenie marszu o godz. 16.00 w kościele św. Aleksandra. Dziś, gdy waży się społeczna i duchowa przyszłość Ojczyzny, a wielu Polaków uznało, że naród porzucił cywilizację życia i dziedzictwo św. Jana Pawła II, konieczny jest nowy zryw w duchu odpowiedzialności za rodziny, dzieci, suwerenność Ojczyzny i kulturę budowaną w oparciu o wiarę, nadzieję i miłość. W tak trudnym czasie musimy dać świadectwo naszego zaangażowania i postawy za życiem.
  5. Apelujemy do polityków wszystkich formacji o kontynuowanie pozytywnych zmian w stosunku do osób z niepełnosprawnościami i rodzin wychowujących dzieci wymagające szczególnej opieki. Obecnie, po odblokowaniu możliwości podejmowania pracy przez rodziców pobierających świadczenie pielęgnacyjne z uwagi nad opiekę nad ciężko chorymi dziećmi, konieczna jest poprawa dostępności do specjalistycznych świadczeń zdrowotnych i opiekuńczych.
  6. Apelujemy o udział w zbliżających się wyborach samorządowych. Szukając odpowiednich przedstawicieli do władz lokalnych, pamiętajmy o kryterium sformułowanym przez św. Jana Pawła II 19 czerwca 1983 roku na Jasnej Górze: „Stosunek do daru życia jest wykładnikiem i podstawowym sprawdzianem autentycznego stosunku człowieka do Boga i do człowieka, czyli wykładnikiem i sprawdzianem autentycznej religijności i moralności”.

W imieniu pielgrzymów

Wojciech Zięba, Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka,
Paweł Wosicki, Fundacja „Głos dla Życia”,
Adam Kisiel, Krucjata Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci,
Lech Łuczyński, Koalicja dla Życia i Rodziny

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama