Prezydent w Jasionce: nie ma na Podkarpaciu ważniejszych postaci niż błogosławiona rodzina Ulmów

Z historycznego punktu widzenia oraz rytu mentalności ludzi żyjących na Podkarpaciu nie ma ważniejszych postaci niż błogosławiona Rodzina Ulmów – mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości nadania imienia Rodziny Ulmów portowi lotniczemu Rzeszów–Jasionka.

 

W niedzielę obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

W swoim wystąpieniu prezydent wskazał, że „z historycznego punktu widzenia oraz rytu mentalności ludzi żyjących na Podkarpaciu nie ma ważniejszych postaci niż błogosławiona rodzina Ulmów". Przypomniał, że we wrześniu ub.r. odbyła się uroczystość beatyfikacji – jak zaznaczył – podkarpackich męczenników najnowszej historii.

„Historia XX wieku, to w gruncie rzeczy historia najnowsza, całkiem świeża. Jakże bardzo namacalna, albowiem są wciąż jeszcze ci, którzy pamiętają tamten czas. Niezwykle trudny, czas okupacji ziem Rzeczypospolitej, czas niemieckiego, hitlerowskiego terroru, czas wielkiej próby, także dla polskiego społeczeństwa. Próby, którą wielu spośród naszych rodaków potrafiło zdać z niezwykłą godnością, dając dowód człowieczeństwa i wielkości Polaka, naszej kultury, naszej tradycji, ale także i naszej wiary" – podkreślił.

Duda zwrócił uwagę, że ziemia Podkarpacia zawsze była w granicach suwerennej Polski i – jak mówił – jest ona na wskroś polska, tak samo, jak ci którzy żyją na niej od wielu pokoleń.

Z tej właśnie ziemi wyrosła także i rodzina Ulmów. Z tej także ziemi wyszło to, co było w gruncie rzeczy tak niezwykłe w skali Europy i świata w czasie II wojny światowej – tak daleko idąca gotowość poświęcenia się dla bliźniego, dla drugiego człowieka. Aż do oddania życia. Tak, jak Ulmowie oddali życie za swoich żydowskich sąsiadów, których przechowywali, gościli w swoim domu, mimo świadomości zagrożenia śmiercią" – powiedział.

Prezydent zaznaczył, że w czasie niemieckiej okupacji, w odróżnieniu od innych okupowanych krajów Europy Zachodniej, w Polsce za pomoc Żydom groziła bezwzględna kara śmierci, którą wykonano np. na rodzinie Ulmów. „Niewyobrażalna, straszliwa zbrodnia. Zamordowanie rodziców, dzieci i wszystkich tych, którzy wtedy z nimi byli, czyli właśnie ich żydowskich gości, sąsiadów" – dodał.

 „Dziękuję, że zdecydowaliście się nadać temu lotnisku imię tej właśnie rodziny. To wielka specyfika port lotniczy, to okno na świat, to miejsce, gdzie przybywają ludzie – w ostatnim czasie rzeczywiście z całego świata. Od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę lotnisko w Jasionce stało się centrum wsparcia dla Ukrainy na wszelkie możliwe sposoby: i tego wsparcia militarnego, i humanitarnego, i politycznego, bo to tutaj przylatują politycy z całego świata, którzy potem podążają dalej w kierunku Kijowa – podkreślił Duda.

Z okazji dzisiejszej uroczystości w terminalu lotniska umieszczono pamiątkową tablicę, której częścią jest deskal (obraz namalowany na deskach) przedstawiający Rodzinę Ulmów przygotowany przez lokalnego artystę Arkadiusza Andrejkowa. Odsłonił ją prezydent Andrzej Duda wraz z marszałkiem Władysławem Ortylem oraz prezesem portu Adamem Hamryszczakiem. Natomiast kard. Semeraro poświęcił tablicę, odnowioną kaplicę na lotnisku oraz obraz bł. Rodziny Ulmów. W kaplicy umieszczono również relikwie Samarytan z Markowej.

 

PAP / KAI

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama