Śląskie: 59 zerwanych dachów, 60 – uszkodzonych

59 całkowicie zerwanych dachów budynków mieszkalnych i 60 kolejnych uszkodzonych – taki bilans nawałnic w woj. śląskim przedstawiły w czwartek rano służby kryzysowe wojewody śląskiego. Wiatr zerwał lub uszkodził także osiem dachów na budynkach użyteczności publicznej.

Niektórzy mieszkańcy wciąż nie mają energii elektrycznej, nawałnice utrudniły ruch na kolei – wynika z informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK).

Od środowego popołudnia przed kilka godzin przez woj. śląskie przechodził front burzowy. Opadom deszczu i silnemu wiatrowi gdzieniegdzie towarzyszył także grad. Szczególnie niebezpiecznie było w południowo-zachodniej części regionu. W środę Raciborzu, Pszczynie oraz Rybniku powołano powiatowe zespoły zarządzania kryzysowego.

Według danych WCZK, od środowego wieczora do drugiej w nocy strażacy odnotowali 1056 zdarzeń związanych z pogodą. Najwięcej w powiatach: pszczyńskim – 226, wodzisławskim – 184, powiecie bielskim i Bielsku-Białej - 174, raciborskim – 116 i rybnickim. Nie ma informacji, by ktoś został ranny.

Powalone przez wiatr drzewa w wielu miejscach uszkodziły linie energetyczne - w czwartek rano w Śląskiem bez prądu było ponad 27 tys. odbiorców, najwięcej w powiecie wodzisławskim - i uniemożliwiły ruch pociągów na niektórych trasach zrywając sieć trakcyjną lub blokując tory. Utrudnienia na kolei występowały lub nadal występują m.in. na szlakach Rydułtowy-Sumina, Rybnik Niewiadom-Rydułtowy, Brzeszcze Jawiszowice-Czechowice Dziedzice, Wisła Uzdrowisko-Wisła Głębce oraz na stacjach Chałupki, Wodzisław Śląski i Pszczyna.

Według WCZK, drogi krajowe i autostrady w regionie są przejezdne, mogą natomiast występować utrudnienia w ruchu na drogach lokalnych. Bez zakłóceń działa lotnisko w Pyrzowicach.

Źródło: PAP

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama