Świątynia Opatrzności Bożej zamknięta do soboty. Trwają zdjęcia do serialu

Z powodu kręcenia zdjęć do trzeciego sezonu znanego amerykańskiego serialu do soboty zamknięta dla wiernych będzie Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie. Msze św. w tym okresie księża odprawią w kaplicy Najświętszego Sakramentu.

„Po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na współpracę z filmowcami. Stoją za tym dwa istotne powody. Po pierwsze, wizja filmowa koresponduje z przedstawieniem świątyni jako miejsca schronienia ludzi, budowania wspólnoty. Po drugie, dzięki tej produkcji możliwe będzie sfinansowanie ważnego elementu modernizacji naszej infrastruktury energetycznej” – poinformowano w komunikacie na stronie internetowej Centrum Opatrzności Bożej.

Za pieniądze uzyskane od filmowców ma zostać sfinansowana budowa turbiny energetycznej mającej „zredukować koszty energii elektrycznej”. Zdjęcia realizowane są głównie wieczorem i w nocy.

Msze św. w tym okresie odprawiane są w kaplicy Najświętszego Sakramentu. W niedzielę odbywać się będą tradycyjnie w głównej świątyni.

„Wierni nawiedzający wilanowską świątynię proszeni są o informowanie pracowników ochrony, że zmierzają do kaplicy na mszę świętą. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy” – napisali autorzy komunikatu.

Decyzję o budowie Świątyni Opatrzności Bożej podjął Sejm Czteroletni w 1791 r. w podzięce za przyjęcie Konstytucji 3 maja. Budowla miała stanąć na terenie dzisiejszego ogrodu botanicznego. Budowę przerwał wybuch wojny polsko-rosyjskiej i rozbiory.

Pracę wznowiono po odzyskaniu niepodległości, ale przerwał je wybuch II wojny światowej. Z inicjatywą powrotu do idei wzniesienia świątyni wystąpił w 1989 r. prymas Polski kardynał Józef Glemp. Pierwsze uroczystości w świątyni odbyły się 11 listopada 2016 r. (PAP)

autor: Iwona Żurek

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama