Tatry: na drodze do Morskiego Oka istnieje ryzyko lawiny wtórnej

W okolice popularnej wśród turystów drogi do Morskiego Oka w Tatrach w ostatnich dniach zeszła potężna lawina śnieżna Żlebem Żandarmerii. Czoło lawiny zatrzymało się około 50 metrów od traktu. Tatrzański Park Narodowy (TPN) ostrzega, że w żlebie pozostało jeszcze sporo śniegu i istnieje duże ryzyko lawiny wtórnej.

Lawina Żleb Żandarmerii zeszła w miniony czwartek. Szerokość czoła lawiny ma około 100 metrów, a wysokość w najgrubszym miejscu 6-8 metrów – informują służby TPN.

„Lawina się rozsypała i od strony Włosienicy czyli północnej wpadła do lasu. U góry Żlebu Żandarmerii pozostało jeszcze sporo śniegu, dlatego istnieje duże ryzyko tzw. lawiny wtórnej” – informują w komunikacie służby TPN.

W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Pozornie bezpieczna droga do Morskiego Oka jest również zagrożona lawinami. Trakt bowiem w kilku miejscach przecinają strome żleby. W styczniu w stronę popularnego traktu zeszło już kilka lawin. W m.in. z Głębokiego Żlebu na tzw. Zakręt Ejsmonda. Kolejna lawina śnieżna zeszła z Marchwicznej Przełęczy wprost na zamarzniętą taflę Morskiego Oka wyłamując lód.(PAP)

autor: Szymon Bafia

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama