Cieplej nie znaczy bezpieczniej. Ratownicy TOPR mieli pracowity weekend

W sobotę i niedzielę w Tatrach pomocy potrzebowało 9 turystów. Choć w wielu częściach kraju pogoda była wiosenna, w wysokich górach trzeba było uważać na lawiny śnieżne.

W nocy z soboty na niedzielę transportu w specjalnych noszach wymagał narciarz porwany przez lawinę w okolicach Szpiglasowej Przełęczy. W niedzielę dwoje taterników sprowadzono ze Świnicy – poinformował ratownik dyżurny.

Dwóch turystów na nartach w sobotnie popołudnie zamierzało przejść przez Szpiglasową Przełęcz do Dolinki za Mnichem. Jednego z nich porwała śnieżna lawina. Z uwagi na zapadający zmrok i złą pogodę ratownicy nie mogli użyć śmigłowca, a do poszkodowanego dotarli na nartach skiturowych.

Jak przekazał ratownik dyżurny TOPR, turysta nie został całkowicie przysypany, ale doznał poważnego urazu nogi. Poszkodowanego w noszach typu SKED przetransportowano do schroniska nad Morskim Okiem i dalej samochodem terenowym do zakopiańskiego szpitala. Wyprawa zakończyła się o godz. 1 w nocy.

Do poważnego wypadku doszło również w niedzielę w nocy. Wówczas dwójka taterników zgubiła szlak podczas wspinaczki na Świnicy. Nie mogli kontynuować zejścia i wezwali pomoc. Ratownicy TOPR pomogli im bezpiecznie zejść na dół.

Porywisty wiatr oraz opady śniegu w partiach szczytowych sprawiły, że warunki turystyczne w Tatrach uległy pogorszeniu. Obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

reklama

reklama

reklama