W całym kraju rolnicze protesty i utrudnienia na drogach

Blokady dróg dojazdowych m.in. do Warszawy, Wrocławia, Poznania, czy Bydgoszczy – w całym kraju trwają od rana trwają rolnicze protesty. Policja wyznacza objazdy i apeluje o respektowanie zasady tzw. korytarzy życia.

„W miejscu każdej blokady rozmawiamy z protestującymi. Apelujemy między innymi o respektowanie zasady tzw. korytarzy życia, czyli sprawne przepuszczanie pojazdów służb ratunkowych” – poinformowała Komenda Stołeczna Policji (KSP).

Według danych KSP, wskutek protestu rolników zablokowana jest m.in. DK7 na skrzyżowaniu z DW579 w kierunku Błonia. Protest rolników odbywa się też na przejściu dla pieszych przy ul. Warszawskiej 171 w Konstancinie-Jeziornie.

Policja zorganizowała tam objazdy. W Konstancinie-Jeziornie kierowcy jadący ul. Warszawską powinni skręcić w ul. Borową–Prawdziwka, następnie pojechać przez miejscowość Kierszek w kierunku DW721. Z kolei jadący ul. Drewny powinni kierować się w ul. Korbińskiego, Relaksową i Rosoła.

W powiecie otwockim (woj. mazowieckie) w związku z protestem rolników częściowo zamknięty jest też węzeł Lubelska. Pojazdy jadące S17 do Warszawy są kierowane na S2.

Trwają również blokady rond w podwarszawskiej Jabłonnie, czyli DK61 i w Nieporęcie ze skrzyżowaniem z DW631 z DW633. „Protestujący rolnicy rozpoczęli, także blokadę ronda w Rembelszczyźnie (skrzyżowanie DW632 z DW633)” – poinformowała KSP na platformie X.

W związku z planowanym protestem i nadjeżdżającymi ciągnikami rondo przy DK92 w miejscowości Zakręt również zostało wyłączone z ruchu. „Policjanci biorący udział w zabezpieczeniu kierują samochody na wyznaczone objazdy” – przekazała KSP.

Zablokowana jest DK7 na skrzyżowaniu z DW579 w kierunku Błonia.

„Pojazdy ciężarowe jadące od strony Mińska Mazowieckiego pojadą autostradą A2. Od strony Warszawy dla ciężarówek zalecamy objazd drogą 638 przez Sulejówek, a następnie 637 do Stanisławowa, dalej DK50 do autostrady A2 i DK92” – podała KSP na platformie X.

Przekazała też, że dla DK92, jadąc od strony Mińska Mazowieckiego, zalecany jest objazd w miejscowości Zakręt ulicą Asfaltową i drogą 638, a jadąc od strony Warszawy, należy kierować się drogą 638 i ulicą Asfaltową. Tą trasą pojadą tylko samochody osobowe.

„W związku z planowanym protestem i nadjeżdżającymi ciągnikami, rondo przy DK92 w miejscowości Zakręt zostało wyłączone z ruchu. Policjanci biorący udział w zabezpieczeniu kierują samochody na wyznaczone objazdy” – poinformowała KSP.

Blokady dróg trwają nie tylko na Mazowszu. W całym kraju rolnicy zapowiedzieli ponad 580 miejsc protestów z szacowanym udziałem w sumie blisko 70 tys. osób.

Jak przekazała GDDKiA, utrudnień należy spodziewać się na A4 na odcinku Wrocław – Legnica przy węźle Kostomłoty (woj. dolnośląskie). Zablokowane zostały tam łącznice wjazdowe, zjazdowe w obrębie węzła drogowego, objazd poprowadzono węzłami poprzedzającymi.

Podobnie sytuacja wygląda na S11 na odcinku węzeł Poznań Ławica – węzeł Poznań Zachód i węzeł Poznań Dąbrówka (woj. wielkopolskie). Droga została tam zablokowana. Policja wyznaczyła objazd.

Kierowcy mogą mieć problem z przejazdem na A4 na odcinku Wrocław – Legnica, węzeł Wądroże Wielkie (woj. dolnośląskie), gdzie zablokowane zostały łącznice wjazdowe i zjazdowe; na A4 na odcinku Wrocław – Legnica przy węźle Budziszów (woj. dolnośląskie) i na DK12 na odcinku Głogów – Przemków w miejscowości Nielubia (woj. dolnośląskie).

GDDKiA poinformowała również, że utrudnienia występują na S8 na wysokości Sycowa przy węźle Syców Zachód i Syców Wschód (woj. wielkopolskie), na DK25 na odcinku Koronowo – Bydgoszcz w miejscowości Tryszczyn (woj. kujawsko-pomorskie), na DK10 na odcinku Bydgoszcz – Toruń w miejscowości Przyłubie (woj. kujawsko-pomorskie), na S5 na odcinku węzeł Maksymilianowo – węzeł Bydgoszcz Zachód w miejscowości Tryszczyn (woj. kujawsko-pomorskie) i na DK80 na odcinku Bydgoszcz – Toruń w miejscowości Strzyżawa (woj. kujawsko-pomorskie).

Rolnicze protesty trwają w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej od kilku tygodni. Rolnicy domagają się m.in. odstąpienia od przepisów Europejskiego Zielonego Ładu i uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza państw UE.

Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych, m.in. dla rolnictwa. Mają one umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 r. Chodzi m.in. o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji oraz redukcji użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę. (PAP)

Autorki: Iga Leszczyńska, Aleksandra Kuźniar

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama