W poniedziałek Rada Bezpieczeństwa Narodowego przed szczytem NATO. Kluczowy pakiet wsparcia dla ukrainy

Na poniedziałek rano prezydent Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego przed wylotem polskiej delegacji na szczyt NATO. „To będzie możliwość wymiany myśli i idei, związanych z tym, co będzie omawiane na szczycie w Waszyngtonie" – zapowiedział.

O zwołaniu na poniedziałek RBN poinformował prezydent Duda w czwartek podczas wizyty w Bydgoszczy. Jak wskazał, posiedzenie Rady z udziałem m.in. członków rządu i liderów poszczególnych klubów parlamentarnych przed szczytem NATO w Waszyngtonie będzie okazją do wymiany myśli dot. kwestii politycznych, które będą poruszane w Waszyngtonie. Posiedzenie rozpocznie się o godz. 9. w Belwederze; rozpocznie je wystąpienie prezydenta.

W zeszłym roku posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się po szczycie NATO w Wilnie; jak wskazywał wtedy prezydent Duda, celem było przedstawienie uczestnikom najważniejszych ustaleń szczytu.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego przed szczytem NATO to niejedyne spotkanie prezydenta Dudy ze stroną rządową przed wylotem do Waszyngtonu. W czwartek w Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy prezydent spotkał się z Kosiniakiem-Kamyszem oraz najważniejszymi dowódcami wojskowymi – w tym dowódcą generalnym gen. Markiem Sokołowskim i dowódcą operacyjnym gen. Maciejem Kliszem.

Na tym spotkaniu, jak przekazał w czwartek Duda, omówione były czysto wojskowe aspekty szczytu, podczas gdy na RBN mają być omówione aspekty polityczne. „Postanowiłem o zwołaniu na poniedziałek, na godz. 9 rano, przed naszym wylotem do Waszyngtonu, Rady Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie będzie możliwość dokładnej wymiany myśli i idei, związanych z tym, co będzie omawiane na szczycie NATO od strony politycznej" – zapowiedział prezydent

Jubileuszowy szczyt NATO w Waszyngtonie w 75. rocznicę powstania Sojuszu odbędzie się w dniach 9-11 lipca. Wezmą w nim udział przywódcy wszystkich 32 państwo sojuszniczych oraz szereg przywódców z państw zaprzyjaźnionych. Polskę reprezentował będzie prezydent Andrzej Duda, wraz z nim w polskiej delegacji będą również wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oraz szef MSZ Radosław Sikorski. Delegacja wraz z trójką liderów wyleci do Waszyngtonu w poniedziałek po południu. Wcześniej w planach jest spotkanie prezydenta z szefami MON i MSZ.

Na szczycie przywódcy NATO omówią szeroki zakres problemów, z którymi boryka się Sojusz i zapewnią, że NATO pozostanie gotowe do reagowania na każde wyzwanie. "Na szczycie w Waszyngtonie po raz kolejny zademonstrujemy jedność i siłę NATO, wspierając Ukrainę i dbając o bezpieczeństwo wszystkich naszych ludzi i wartości" – powiedział wcześniej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. W piątek Stoltenberg zapowiedział, że na szczycie przewidywane jest m.in. przedstawienie kluczowego pakietu wsparcia dla Ukrainy, w tym pomocy w zakresie szkoleń, wsparcia finansowego i wojskowego.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego to organ doradczy prezydenta w sprawach wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MSZ, MON i MSWiA, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań posiadających klub parlamentarny lub poselski (lub przewodniczący tych klubów), szefowie kancelarii prezydenta i BBN. Posiedzenia Rady zwołuje prezydent, on też określa ich tematykę.(PAP)

Autor: Mikołaj Małecki

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama