Wichura w Beskidach: park w Żywcu zamknięty, przyrodnicy apelują, by nie wychodzić w góry

Silny wiatr w poniedziałek daje się we znaki na południu województwa śląskiego i w zachodniej części Małopolski. Burmistrz Żywca Antoni Szlagor zadecydował o zamknięciu miejskiego parku Habsburgów. Wycieczki w góry odradził Babiogórski Park Narodowy.

Podmuchy wiatru są tak silne, że powalają drzewa. W Bielsku-Białej zniszczeniu uległ zaparkowany samochód. Jedno z drzew runęło między innymi w żywieckim Parku Habsburgów. Z tego powodu park został zamknięty przez burmistrza miasta Antoniego Szlagora.

„Z uwagi na trwającą wichurę i zagrożenia, jakie może spowodować, biorąc przede wszystkim pod uwagę bezpieczeństwo osób korzystających z tego miejsca (parku – PAP), podjąłem decyzję o czasowym zakazie wejścia do zabytkowego Parku Habsburgów. Decyzja ta obowiązuje do czasu ustania tego groźnego zjawiska pogodowego” – oznajmił burmistrz w mediach społecznościowych.

Silny wiatr szczególnie odczuwalny jest w wyższych partiach Beskidów. Przyrodnicy z Babiogórskiego Parku Narodowego w poniedziałek po południu „zdecydowanie odradzili wycieczki górskie w masyw Babiej Góry”. „W rejonie szczytu i górnych partii wiatr może być wielokrotnie silniejszy niż u podnóża. Dodatkowym zagrożeniem są również łamiące się gałęzie drzew” – napisali w mediach społecznościowych.

Wiatr jest na tyle silny, że doprowadza do uszkodzeń sieci energetycznej. Dostarczająca energię firma Tauron podała, że prąd nie dociera do niektórych odbiorców w Bielsku-Białej oraz w powiatach bielskim, żywieckim, cieszyńskim i wadowickim. Niektóre awarie zostaną usunięte dopiero we wtorek.

Na południu województwa śląskiego i w zachodniej części Małopolski do godziny 18. w poniedziałek obowiązuje ostrzeżenie IMGW PIB dotyczące silnego wiatru. Prognozowana prędkość może w porywach osiągać do 80 km na godzinę. Synoptycy przewidują, że wieczorem i w nocy można się spodziewać burz i silnych opadów deszczu do około 30 mm. Prędkość wiatru może sięgnąć 85 km na godz. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama