Wraca VAT na żywność. Rząd tłumaczy to niską inflacją

Zerowa stawka VAT obowiązywała od 1 lutego 2022 r. Od 1 kwietnia wróci podatek wynoszący 5 proc.

„W związku z najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych objętych przejściową stawką VAT 0%, Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu po 31.03.2024 roku okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze” – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Resort przypomniał, że kiedy wprowadzano zerową stawkę, inflacja wynosiła 9,2 proc. w ujęciu rocznym. Ceny żywności rosły szybciej niż wielu innych produktów i tak pozostało do dziś.

„Według wstępnych danych GUS, inflacja w styczniu br. obniżyła się do 3,9% (r/r) i było to najniższe tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w tym ujęciu od marca 2021 r. – pisze ministerstwo. – Wyraźnie spadło także roczne tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych – do 4,9% w styczniu br. (tj. najniżej od września 2021 r.)”.

Resort zakłada, że w lutym i marcu br. zarówno inflacja (rok do roku), jak i tempo wzrostu cen żywności będą spadać. Rząd liczy, że „niższej dynamice cen żywności będą sprzyjać spadkowe tendencje cen na światowych rynkach rolnych, a także silny efekt bazy, wynikający z wysokiego wzrostu cen żywności przed rokiem”.

Źródło: mf.gov.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama