Wystawa pokazująca preludium zbrodni, debata w Pałacu Arcybiskupim, Msza św. i koncert sopranistki z Armenii – to plan warszawskich obchodów 110. rocznicy Ludobójstwa Ormian.
Obchody będą miały miejsce w piątek 25 kwietnia. Zostały objęte honorowym patronatem abp. Adriana Galbasa, a zorganizował je Związek Ormian w Polsce im. Ks. Abpa Józefa Teodorowicza, Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, Fundację Instytut Inicjatyw Kulturalnych NUR i Związek Młodzieży Ormiańskiej w Polsce.
Uroczystości rozpocznie panel pt. „Ludobójstwo Ormian w oczach świata. 20 rocznica uchwały Sejmu RP potępiającej Genocyd”, który odbędzie się o godzinie 16.30 w Pałacu Arcybiskupim w Warszawie przy ul. Miodowej 17.
Rzeź 1905
Spotkanie otworzy w imieniu abp. Adriana Galbasa, metropolity warszawskiego i ordynariusza Kościoła ormiańskokatolickiego w Polsce, ks. biskup Rafał Markowski, panel zaś poprowadzi red. Krzysztof Ziemiec. Udział w nim wezmą między innymi Marszałek Marek Jurek, który był jednym z inicjatorów uchwały Sejmowej z dnia 19 kwietnia 2005 oraz znawca polityki bliskowschodniej dr Witold Repetowicz.
Następnym punktem będzie odsłonięcie o godzinie 18.30 przed kościołem oo. Dominikanów przy ul. Freta 8/10 wystawy plenerowej, przygotowanej przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Przedstawia ona rzeź Ormian w Baku w 1905 r. dokonaną przez muzułmańską społeczność azerską. „Otwieramy wystawę w 120. rocznicę tych wydarzeń, stanowiących swoiste preludium Genocydu – piszą organizatorzy. – W wystawie wykorzystano materiały fotograficzne wykonane przez członka rodziny Łukasiewiczów będącego naocznym świadkiem tych wydarzeń, które zostały przekazanych do Archiwum Fundacji jego potomków”.
Sopran i duduk
Po otwarciu wystawy w kościele św. Jacka ok. godz. 19:00, zostanie odprawiona przez ks. prof. Józefa Naumowicza ormiańskokatolicka Msza św. z udziałem Hasmik Baghdasaryan-Dolukhanyan, sopranistki z Armenii. Po jej zakończeniu ok. godz. 20:00 odbędzie się koncert muzyki ormiańskiej organizowany przez Fundację Instytut Inicjatyw Kulturalnych NUR, z udziałem światowej sławy śpiewaczki z Armenii – Hasmik Baghdasaryan-Dolukhanyan (sopran), ormiańskiej instrumentalistki grającej na duduku – Nelli Martirosyan oraz skrzypaczki – Kristine Harutyunyan.
Podczas koncertu młodzi studenci ormiańscy, studiujący na polskich uczelniach, będą czytać poezje ormiańskich autorów.
Ludobójstwo Ormian miało miejsce w latach 1915-1917. Zginęło w nim przynajmniej 972 tys. osób. Inne źródła wskazują, że ofiar było 1,5 mln. Wcześniej w Imperium Osmańskim zdarzały się pogromy ludności ormiańskiej, zwykle okrutne, choć mające mniejszą skalę niż planowa zbrodnia rozpoczęta w 1915 r.
Źródło: Organizatorzy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.