Szwecja: kilka tysięcy Polaków na papieskiej Mszy św. w Malmö

Trwa Msza św. pod przewodnictwem Franciszka na Stadionie Swedbank w Malmö. Wśród zgromadzonych jest kilka tysięcy Polaków.

Panią Annę Krygier z parafii Matki Bożej w Ogrodzie Róż w Malmö spotkał wielki zaszczyt, gdyż będzie czytać modlitwę wiernych w języku polskim. "Msza św. z papieżem Franciszkeim jest wielką radością i świadectwem wiary w Jezusa Chrystusa katolików Szwecji. Żyjemy w różnych środowiskach ale każdy stara się świadczyć o swojej wierze. My, Polacy, mieliśmy wielkie szczęście stworzyć sobie przy parafii "małą Polskę". Od 30 lat dzięki zaangażowaniu w życie naszej wspólnoty moja wiara stale się pogłębia. Wierzę głęboko, że Bóg posłał mnie na szwedzką ziemię, aby być jego małym światełkiem dla środowiska w którym żyję, które jest bardzo zlaicyzowane. Świadczę o Jezusie w pracy, w której są ludzie różnych narodowości. Cieszę się, że mogę szerzyć Ewangelię Jezusa na szwedzkiej ziemi" - wyznaje pani Anna.

Brat Andrzej Konopka, kapucyn od 1995 r. w Szwecji, pracujący obecnie w Angered niedaleko Göteborga, wcześniej był w Gwatemali i dzięki temu dobrze "czuje i rozumie" papieża z Argentyny. Przypomina, że przed przyjazdem papieża odbyła się dyskusja, dlaczego przyjeżdża on na jubileusz 500. reformacji, skoro była ona przyczyną rozbicia Kościoła. "Papież rozwiał nasze obawy mówiąc, że jego udział w obchodach Reformacji ma charakter pokutny, a także to, że i katolicy i luteranie wyznali wzajemnie swoje winy" - mówi brat Andrzej.

"Dla naszej małej trzódki katolików to wielka radość, że przyjechał do nas papież. Nikt z nas mieszkających w Szwecji i Skandynawii nigdy nie pomyślał wcześniej, że papież się u nas pojawi" - dodaje.

Cieszy go, że, przede wszystkim w mediach, wiele mówiło się o katolikach i papieżu, i to w tonie życzliwym i pozytywnym. "Dzięki katolikom Szwedzi odkrywają swoje chrześcijańskie korzenie. Przypomnijmy, że Szwecja do XVI wieku byli krajem katolickim, i mimo że przez wieki starano się to wymazać, to pozostało po naszym Kościele wiele świadectw i pamiątek. Teraz Szwedzi to odkrywają i starają się to zrekonstruować i szanować. Zaczynają w katolicyzmie widzieć coś pozytywnego i chcą do tego wracać. Szwedzi dzięki katolikom po prostu wracają do swoich korzeni" - mówi brat Andrzej.

Ks. Wiesław Brzostek, salezjanin pracuje w Kalmarze. "Dzisiejszy dzień, uroczystość Wszystkich Świętych i Msza św. z papieżem to niezwykle ważny dzień dla katolików Szwecji i całej Skandynawii. W osobie papieża przybył do nas Namiestnik Chrystusa i jest to wielka radość dla wyznawców naszego Kościoła, których jest zaledwie 1,5 proc. Jest to dla nas wielkie umocnienie w wierze i w naszych wzajemnych relacjach, gdyż żyjemy w rozproszeniu. Nasi wierni doświadczą, że nie są sami i to ich umocni" - mówi ks. Brzostek.

Obecnie Kościół katolicki w Szwecji liczy ok. 150 tys. wiernych wśród których można odnaleźć ok. 70 narodowości. Prawie 70 proc. wiernych stanowią Polacy.

tom (KAI Malmö) / Malmö

« 1 »

reklama

reklama

reklama