Neapol: powstaje muzeum szopki bożonarodzeniowej

W Neapolu zostanie otwarte muzeum szopki bożonarodzeniowej. Jego pomysłodawcami są arcybiskup tego miasta kard. Crescenzo Sepe i jeden z tamtejszych sędziów Ugo Ricciardi.

Pieczę nad funkcjonowaniem muzeum będzie sprawowała „Fundacja św. Alfonsa Marii Liguori – Muzeum stałe szopki neapolitańskiej”. Wśród wielu eksponatów znajdzie się także szopka, która w 2013 r. była wystawiona na Placu św. Piotra i ofiarowana Papieżowi. Ojciec Święty przekazał ją później diecezji neapolitańskiej, aby stała się zaczynem dla powstającej placówki.

Fundacja, która zrodziła się ze współpracy diecezji z przedstawicielami sądownictwa, ma być wsparciem w odzyskiwaniu wartości sztuki, kultury i tradycji, których wyrazem jest znana od wieków szopka neapolitańska, aby je przekazać młodemu pokoleniu. Muzeum będzie eksponowało przez cały rok najważniejsze dzieła twórców tamtejszych szopek.

Warto dodać, że szopki neapolitańskie cieszą się nie mniejszym powodzeniem niż krakowskie, a tradycja ich budowania sięga XIII wieku. Często wykonywane przez znanych włoskich artystów, zawierają one sceny z życia codziennego.

pp/ rv

« 1 »
TAGI:

reklama

reklama

reklama

reklama