Demokr. Rep. Konga: biskupi dalej starają się o zgodę w kraju

Powszechne porozumienie z 31 grudnia, włączające wszystkie strony, to „jedyny realistyczny plan postępowania, który może wyprowadzić kraj z kryzysu instytucjonalnego” – powiedział abp Marcel Utembi Tapa.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Demokratycznej Republiki Konga, abp Marcel Utembi Tapa, wyraził zaniepokojenie hierarchów ponownym zawieszeniem negocjacji nad wprowadzaniem wskazanych wtedy procedur.

Konflikt polityczny toczy się między zwolennikami prezydenta Josepha Kabili, który nie ustąpił z urzędu po upłynięciu jego mandatu, oraz opozycją.

Zgodnie z postanowieniami, dotychczasowa głowa państwa może pozostać na stanowisku aż do introdukcji jej następcy, a nowy rząd ma utworzyć podzielona opozycja. Niektóre punkty pozostają ciągle nieokreślone, jak np. wybór premiera czy przewodniczącego komisji monitorującej wprowadzanie w życie osiągniętego porozumienia.

Biskupi pełnią funkcję mediatorów w negocjacjach, choć 29 marca wydali notę, w której zaznaczyli możliwość swojego odstąpienia od tej roli ze względu na brak zaangażowania obu stron w dialog w celu osiągnięcia dobra wspólnego.

tm/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama