Taizé: rośnie liczba uczestników letnich międzynarodowych spotkań

Dwanaście lat po śmierci br. Rogera, założyciela Wspólnoty z Taizé, przez całe lato odbywają się cotygodniowe spotkania.

Wzgórze w Taizé nie przestaje zapełniać się młodymi ludźmi. Między 2500 i 4000 osób, w większości ludzi młodych w wieku od 15 do 25 lat, przyjeżdża w każdą niedzielę i pozostaje do końca tygodnia. Od początku 2017 r. liczba uczestników międzynarodowych spotkań rośnie, a najliczniej reprezentowane kraje - nie licząc osób przybywających przejazdem do Taizé na jeden dzień - to Niemcy (21 200 uczestników), Francja (9100), Portugalia (3500), Hiszpania (2600), Włochy (2400), Holandia (2200), Szwajcaria (1800), Szwecja (1500) i Polska (800). Liczby te powiększą się po spotkaniach, które będą kontynuowane w okresie od września do listopada.

Warto odnotować fakt, że w tym roku jest tu wielu wolontariuszy z całego świata, którzy pozostając przez kilka tygodni, wspierają organizację spotkań (ponad 250 z 75 krajów); kilku z nich przyjechało z Bliskiego Wschodu (Egipt, Liban, Palestyna, Jordania...). Zwraca uwagę także duża liczba młodych ludzi z Ukrainy, prawie 800 od początku lipca, czy ze Stanów Zjednoczonych, już ponad 500 w 2017 r. Myśl przewodnia do refleksji dla wszystkich tych młodych ludzi zawarta jest w „Propozycjach na rok 2017” przeora Wspólnoty z Taizé br. Aloisa zatytułowanych "Razem torujmy drogi nadziei".

Wśród gości, było już wielu ludzi pełniących odpowiedzialne zadania w Kościołach różnych wyznań: kard. Lorenzo Baldisseri odpowiedzialny w Rzymie za przygotowanie Synodu na temat młodzieży w 2018 roku; kardynał Francesco Coccopalmerio także z Watykanu; anglikański arcybiskup Yorku, John Sentamu; Prymas Polski, abp Wojciech Polak, który przyjechał z grupą młodych ludzi ze swojej diecezji na cały tydzień; kilku katolickich i anglikańskich biskupów z Włoch, Francji, Polski, Portoryko i Anglii; pastorzy z Łotwy, Estonii, Szwecji, Niemiec, Beninu; menonicki pastor Larry Miller, sekretarz generalny chrześcijańskiej organizacji „Global Forum”; kilku księży prawosławnych z Białorusi, Rumunii i Ukrainy.

Po specjalnym programie w lipcu na temat migracji, inna specjalna sesja „Rozwijać braterstwo, aby przygotować pokój” odbędzie się od 20 do 27 sierpnia dla młodych w wieku od 18 do 35 lat. Na program dla 2000 młodych uczestników składają się biblijne medytacje pod koniec porannej modlitwy, święto narodów wczesnym popołudniem i sześćdziesiąt warsztatów z przedstawicielami różnych środowisk, w tym Jean Vanier, Jérôme Vignon, Dominique Quinio, a z Polski Janina Ochojska i bp Grzegorz Ryś. Pełną listę warsztatów można znaleźć na stronie: taize.fr.

Podczas tego tygodnia specjalny program będzie proponowany na „Facebook Live” oraz na stronie internetowej Taizé w czwartek, 24 sierpnia, od 19.45 do 22.15. Złoży się na niego szereg świadectw, modlitwa wieczorna i cotygodniowe rozważanie br. Aloisa.

Communauté de Taizé / Taizé

« 1 »

reklama

reklama

reklama