Metropolita Ottawy jest kolejnym biskupem, który sprzeciwia się propozycjom niemieckiego episkopatu. Jego zdaniem są to kwestie doktrynalne, których nie można rozstrzygać na szczeblu lokalnym.
To, co proponują niemieccy biskupi w sprawie dopuszczania do Komunii protestantów z małżeństw mieszanych, jest ze względów doktrynalnych nie do przyjęcia dla wielu biskupów i katolików w świecie – oświadczył abp Terrence Prendergast SJ. Metropolita kanadyjskiej stolicy jest kolejnym biskupem, który sprzeciwia się propozycjom niemieckiego Episkopatu. Podkreśla, że to, co dzieje się w Niemczech nie może mu być obojętne, bo Kościół jest ściśle powiązaną siecią i jego wierni już się tym interesują.
Abp Prendergast podkreśla, że Papież Franciszek ma rację, kiedy twierdzi, że nie wszystkie teologiczne debaty muszą być rozstrzygane przez papieskie magisterium. W tym jednak konkretnym przypadku zgadza się z kard. Eijkiem, prymasem Holandii, który uważa, że interkomunia jest kwestią doktrynalną, o której nie mogą rozstrzygać krajowe konferencje episkopatu.
Zdaniem arcybiskupa Ottawy Episkopat Niemiec proponuje w istocie otwartą koncepcję Komunii, która jest sprzeczna z katolicką doktryną. Podkreśla, że nawet gdyby niemieccy biskupi doszli w tej sprawie do porozumienia, to i tak nie mogą zmienić katolickiego nauczania. „Na podstawie tego, co widzę w niekatolickich wspólnotach, które praktykują tę dyscyplinę «otwartej komunii» mogę też powiedzieć, że pod względem duchowym i duszpasterskim jest ona bezowocna” – powiedział arcybiskup kanadyjskiej stolicy w wywiadzie dla tygodnika Catholic Register.
W jego przekonaniu Kościół powinien dziś pójść w innym kierunku. Winien bardziej zabiegać o odpowiednią postawę przy przyjmowaniu sakramentów, o to, by w wypadku Komunii być w stanie łaski. Jej przyjęcie musi przemieniać nasze życie, musi coś dla nas znaczyć. Inaczej będziemy oszukiwać samych siebie, a jako pasterze również innych – dodaje kanadyjski arcybiskup. Przypomina, że „w Świętej Komunii przyjmujemy Pana, i aby przyjąć Go godnie, musimy być na Niego w pełni otwarci, zjednoczeni z Jego Kościołem, widzialnie i niewidzialnie, instytucjonalnie i duchowo. Takie jest katolickie nauczanie” – przypomina abp Prendergast SJ.
źródło: vaticannews.va